Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Glögginkokta och karamelliserade kvitten

by Anette Rosvall 2021/12/07
written by Anette Rosvall 2021/12/07

Nu är det tid för kvitten. Det är inte den vanligaste frukten i det svenska köket, men om du springer på den så hugg några stycken. Jag skall ärligt erkänna att det inte var jättelänge sedan jag för första gången träffade på kvittenfrukten. Men jag har hört folk lovorda den underbara smaken. Jag har dessutom lärt mig att när kvitten får koka så blir frukten vackert laxrosa. Så nu när jag fick en kasse i min senaste leverans från Årstiderna var jag ju bara tvungen att sätta tänderna i frukten. Ja, eller rättare sagt kniven. Du behöver för övrigt en välslipad kniv, för kvittenfrukten är hård och omedgörlig och vill inte bli skalad, delad eller kärnfri överhuvudtaget. Men efter lite arbete så kan du få fina halvor av frukten. Jag bjöd min familj på glögginkokta och ugnsbakade kvittenhalvor och serverade dem med riktigt bra vaniljglass. Men du gör så klart precis som du vill.

Glögginkokta och ugnsbakade kvittenhalvor

Det här behöver du:

Till kastrullen
5 dl strösocker
5 dl glögg (den sort du har hemma)
4 kryddnejlikor
2 stycken stjärnanis
1 kanelstång
4 stycken kvittenfrukter (skalade och halverade)

Till ugnen
zest och saft ifrån 1 citron
6 msk muscovadosirap (eller mörk sirap)

Gör så här:

Börja med att skala och kärna ur frukten, där ett grannlaga arbete, kvittenköttet är hårt och omedgörligt. Men när du svettats över detta ett tag och fått fram perfekta halvor, så gnider du dem med en halv citron så att de inte blir bruna medan du gör själva sockerlagen. Blanda alla ingredienserna koka densamma tills sockret har smält, lägg i kryddorna. Lägg sedan i kvittenhalvorna i sockerlagen och låt dem puttra på låg värme tills de är mjuka. Det tar cirka 25 minuter, men känn efter med en potatissticka de skall vara mjuka rakt igenom.
När frukten är färdigkokad tar du fram en ugnsform. Sätter ugnen på 180 grader och lägger över frukten på formen. Blanda 2 dl av kokspadet med 6 msk muscovadosirap och häll det över frukten. Låt den gå i 30 minuter i ugnen och servera sedan med spadet och god vaniljglass.

Har du lagat det här?
Hur gick det? Tagga mig gärna på instagram när du visar din bild. https://www.instagram.com/anetterosvall/


0 comment 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

previous post
Sticker ut näsan och hyllar min egen saffranspannkaka
next post
Rom- och rödbetsgravad lax med krispig gurksallad samt Jalapenomajonnäs

You may also like

Friterad avocado, chimichurri och salsa på jordgubb &...

2022/07/05

Det komplexa landet i väster fyller år. Jag...

2022/07/02

Paj med cheesecaketäcke och jordgubbsfyllning.

2022/06/26

Alkoholfria drinkar till Magasin B – nr 2

2022/06/23

Bjuder på en massa gott till midsommar.

2022/06/21

Alkoholfria drinkar till Magasin B

2022/06/21

Picknick i park – tips på vad du...

2022/06/19

Bookmaker toast – en väldigt smakfull rest-macka.

2022/06/16

Burrata med röd och stingig sallad säger ping...

2022/06/14

Grillad, fylld & uppbunden lax

2022/06/10

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Friterad avocado, chimichurri och salsa på jordgubb & rabarber.

    2022/07/05
  • Det komplexa landet i väster fyller år. Jag tipsar om artiklar om hållbar vinodling plus goda amerikanska recept.

    2022/07/02
  • Paj med cheesecaketäcke och jordgubbsfyllning.

    2022/06/26
  • Alkoholfria drinkar till Magasin B – nr 2

    2022/06/23
  • Bjuder på en massa gott till midsommar.

    2022/06/21

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt gott grilla grillat hallon jordgubbar julmat kaka kyckling kärlek kött köttfri måndag lax lätt långkok midsommar nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa sylt tips tårta vitt vin ägg

Instagram

Följ mig på YouTube

https://youtu.be/wonThNBTPg8
https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

Samarbeten

  • Alkoholfria drinkar till Magasin B – nr 2

    2022/06/23
  • Alkoholfria drinkar till Magasin B

    2022/06/21
  • Smarrig meny till underbara Ingela.

    2022/05/22
  • När Cuba och Sydtyrolen möts i en grillad smörgås börjar änglarna sjunga.

    2022/05/16

Media & TV/Radio

  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

    2021/12/20
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt