Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Eclair en fransk, frasig och fylld godsak!

by Anette Rosvall 2022/05/01
written by Anette Rosvall 2022/05/01

När någon i min familj fyller år brukar jag erbjuda mina baktjänster. Eller erbjuda och erbjuda jag nästan kräver att få baka tårta, bakelser, kakor eller någon sorts paj. För ett tag sedan fick jag för mig att jag ville baka eclairer. Denna lilla franska, frasiga godsak med smarrig krämfyllning som sitter som en smäck till en kopp cappuccino. På bilden har jag nästan ätit upp, men jag kan lova att den var galet god.

Jag utgick ifrån receptet på Petit-chou som finns i min bok Kärleksmums. För övrigt betyder Petit-chou liten älskling (eller egentligen lilla kålhuvudet, fransmännen kan verkligen det där med smeknamn.) Till skillnad från de små kålhuvudsformade petit-chouerna så spritsas degen till eclairer i långa korvar. Sedan fylls de med kräm, och efter det får de oftast ett lager vacker glasyr också. Jag gjorde några med kaffe, choklad och kardemummasmak och några med vanilj och banansmak. Gott som sjutton tyckte jag iallafall!

Eclairer

Det här behöver du:

3 dl vatten

100 g smör

1 tsk salt

1 tsk socker

en nypa muskot

2 dl siktat mjöl

4 stora ägg

Gör så här:

Koka först upp vattnet med smör och kryddor, koka sakta tills smöret smält och börjat bubbla. Mät under tiden upp och sikta mjölet. Ner med allt mjöl i vätskan och vispa fortfarande på plattan - på låg värme - med träslev tills smeten börjar släppa i kanterna och allt mjöl är ordentligt utrört, inga klumpar plz.

Nu tar du av kastrullen från värmen och rör ner ett ägg i taget, rör och vispa kraftigt, du får vispa mer för varje ägg du lägger i (tänk snygga biceps!). Vispa lite extra tills smeten är slät och fin.

Sätt ugnen på 225°. Spritsa ut smeten på ett smörad bakplåtspapper i avlånga korvar, ca 5-7 cm långa. De små degkorvarna skall puffa upp ungefär till dubbel storlek när du låter dem gå i ugnen i cirka 20 minuter. När du ser att de är gyllenbruna, torra och dubbelt så stora, så låter du dem stå kvar i ugnen med öppen lucka i ca 10 minuter för att svalna sakta på eftervärme.

Fyll dem genom att spritsa in vanilj- och banankräm eller choklad- och kaffekräm. Om du inte har någon sprits så kan du skära en skåra längst med hela kakan och bre ut fyllningen på den undre delen. Då passar det att klutta över lite grädde också. Självklart måste man glasera dem. Tag några matskedar florsocker och droppa i starkt espressokaffe rör tills smeten är blank, tjock och utan klumpar. Bred ut glasyren med en tesked och låt stelna. Till bananfyllningen är det godare att späda ut florsockret med citronsaft.

Har du lagat det här?
Hur gick det? Tagga mig gärna på instagram när du visar din bild. https://www.instagram.com/anetterosvall/
2 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

previous post
Matlagning och vinprovning med Amka
next post
Rabarberflarn med rostad choklad.

You may also like

Jag fick en kycklingburgare av killarna!

2023/02/03

Vad äter du med din hjärtans kär?

2023/02/02

Rostbröd – Toast a´la Blohm, som du lätt...

2023/01/31

Mina frukostrutiner kan upplevas tråkiga, enahanda och utan...

2023/01/30

Semla nummer två är vuxen med smak av...

2023/01/26

Morsans mumsiga mjuka pepparkaka med lingon – en...

2023/01/25

Pimpa din rostbiff i en gudomlig marinad!

2023/01/21

Do you like Pina Colada? JA absolut!

2023/01/19

Semla nummer ett är en variant med choklad...

2023/01/17

Januari månad och alkoholfria alternativ.

2023/01/14

2 comments

Monica Eisenman 2012/11/01 - 13:19

Är väldigt sugen på att sno dina härliga recept och lägga upp på min blogg! ; )

Anette Rosvall 2012/11/02 - 11:31

Halloj! Monica, så klart du får. Säg bara var du hittat recepten så är det nemas problemas. Har vi svarat på din fråga ang recept fr DinMiddagskasse? Bilder, recept finns hos Semic.
Anette

Comments are closed.

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Jag fick en kycklingburgare av killarna!

    2023/02/03
  • Vad äter du med din hjärtans kär?

    2023/02/02
  • Rostbröd – Toast a´la Blohm, som du lätt som en plätt knåpar ihop själv.

    2023/01/31
  • Mina frukostrutiner kan upplevas tråkiga, enahanda och utan omväxling – Men jag älskar dem!

    2023/01/30
  • Magnumflaska för att storleken ibland har betydelse…

    2023/01/27

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fyllning förrätt gott grilla grillat hallon kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lax lätt långkok midsommar nyår ost paj party pasta rabarber recept smör soppa svenskt kött sylt tips tävling tårta vitt vin ägg äpple

Instagram

Följ mig på YouTube

https://youtu.be/wonThNBTPg8
https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

Samarbeten

  • Do you like Pina Colada? JA absolut!

    2023/01/19
  • Semla nummer ett är en variant med choklad och hasselnötter.

    2023/01/17
  • Jag gillar att vara busig. Fram med semlorna nu!

    2023/01/13
  • Ostkaka a la Creme Catalana med citrussallad en lyxig och delikat dessert

    2022/11/13

Media & TV/Radio

  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

    2021/12/20
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt