Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Pissaladier till nyår

by Anette Rosvall 2019/12/25
written by Anette Rosvall 2019/12/25
Skriv ut receptet
1,4K

Pissaladier eller tarte flambe tycker jag passar tipptopp till fördrinken på nyår. Speciellt om drycken råkar vara champagne, om man dessutom klär sig i strutsfjädrar och korsett så har festen redan börjat topp. Bilden kommer ifrån ett jobb som jag gjort tillsammans med Maja Berthas (som är den tjusiga modellen) och Matilda Lindeblad.

Receptet hittar du här nedanför, vill du ha tips på bubblig dryck så hittar du det också. Ett riktigt prisvärt mousserande från Loirdalen är Quadrille, gula mogna päron, fransk nougat och rostat ljust bröd bjuder detta välarbetade vin på, bubblorna lyfter alla smaker i rätten.

Henriot Millésime Brut 2006 #7789 för 639kr – En torr champagne med fin syra, smak av mogna gula äpplen, solmogen citron och smörig brioche, lite honung och en härlig mineralsälta som lyfts av den gräddiga moussen.

Palmer & Co Brut reserve #7372 för 289 – Är en mycket prisvärd torr champagne som bjuder på frisk frukt med toner av gröna och gula äpplen, rostat bröd, hasselnötter och lite nougatchoklad. ,

Delamotte Delamotte Blanc de Blancs Brut 2012 #97046 för 699kr – är en komplex champagne där jag bland annat hittar hittar toner av gräddig vitpersika, citrus, gröna krispiga äpplen, mandelkaka, rostat bröd och mumsig mineralsälta. Eftersmaken är lång och härlig.

  • Quadrille de Langlois-Chateau #92489

Pissaladier eller Tarte Flambe

Det här behöver du:

cirka 20 munsbitar
Ett ark färsk smördeg (cirka 250 gram)
2 msk vatten
2 msk vitvinsvinäger
600 g gul lök, skuren i ringar
3 vitlöksklyftor, finhackade
en halv kruka timjan
2 lagerblad
en nypa socker
10 sardeller
10-20 svarta oliver, utan kärnor
olivolja
svartpeppar

Gör så här:

Brassa upp ugnen till 200 grader, smält smör och olivolja i en stekpanna. Låt både gul och vitlök bli mjuk och gyllene men absolut inte bränd i fettet. Häll sedan ner vatten och vinäger i pannan. Avsluta det hela med att lägga i timjan och lagerblad. Smaka av med salt, peppar och socker. Låt löken bli mjuk och se till så att vätskan helt kokar bort. Smaka av igen och fyll på med de kryddor som behövs. Ta bort lagerbladen och ställ sedan det hela åt sidan. Kavla ut smördegen på ett smörat bakplåtspapper. Bred ut lökblandningen, lägg på sardellerna och strö över oliverna. (Hit kan du förbereda och ställa in i kylskåpet i några timmar innan dina gäster kommer). En stund innan servering ringlar du god olivolja över tarten och sedan skall allt in i ugnen i ca 20 minuter eller tills degkanterna är gyllene. Servera ljumna!

Har du lagat det här?
Hur gick det? Tagga mig gärna på instagram när du visar din bild. https://www.instagram.com/anetterosvall/
0 comment 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
En god, smakfull, rofylld & skön Jul
Nästa inlägg
2 tuggor torsk, rouille & parmesan

Du borde verkligen prova det här också!

Bröllop, student, jubileum eller bara en skön sommardag....

2023/06/04

The only pain i need is Cham-pajn –...

2023/06/02

Ännu mera pesto – men denna gång med...

2023/05/30

Kvinnlig färgring och rosa bubblor!

2023/05/29

Den lenaste soppan du kan tänka dig görs...

2023/05/29

The only pain i need is Cham-pajn –...

2023/05/26

När mamman i huset får bestämma – Chokladtarte...

2023/05/24

Var rädd om ogräset

2023/05/23

Öl, dirty fries och en bra streamad serie.

2023/05/22

Bruna bananer och lite bedagad grädde.

2023/05/21

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Bröllop, student, jubileum eller bara en skön sommardag. Jordgubbar gör jobbet!

    2023/06/04
  • The only pain i need is Cham-pajn – men Spumpante, Prosecco och Franciacorta funkar också ibland!

    2023/06/02
  • Ännu mera pesto – men denna gång med ärtor

    2023/05/30
  • Kvinnlig färgring och rosa bubblor!

    2023/05/29
  • Den lenaste soppan du kan tänka dig görs på blomkål.

    2023/05/29

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär bär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt God Jul gott grilla grillat hallon kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok nyår ost paj party pasta rabarber recept smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vitt vin ägg äpple

Instagram

Popular Posts

  • 1

    Snabbrimmad torskrygg med sandefjordsås och härligt smör-slungad delikatesspotatis sparris i två färger.

    2021/04/27
  • 2

    Boeuf Bourguignon inspirerad av Julia Childs kan vara världens godaste gryta.

    2021/01/18
  • 3

    Ullas ljuvliga förrätt passar till varje fest men kanske lite speciellt till midsommar.

    2021/06/16
  • 4

    Har du provat ”Lubb”?

    2017/07/08
  • 5

    Chiken Tikka Sizlar

    2020/04/22

Samarbeten

  • Skryta lite för de jobb jag gjort på sistone borde man ju kunna få göra utan att skämmas?

    2023/03/30
  • Men då är det äntligen dags för semlor. Fettisdagen är här!

    2023/02/21
  • Do you like Pina Colada? JA absolut!

    2023/01/19
  • Semla nummer ett är en variant med choklad och hasselnötter.

    2023/01/17

Media & TV/Radio

  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

    2021/12/20
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt