Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Kak- och tårtkalas i fruntimmersveckan

by Anette Rosvall 2024/07/18
written by Anette Rosvall 2024/07/18
714

Jag vill alltid fira fruntimmersveckan. Dels för att jag gillar att fira, dels för att jag gillar fruntimmer men mest för att jag gillar tårta. Så här kära ni som har namnsdag, känner någon som har namnsdag eller helt enkelt bara är sugen på något smarrigt att sätta tänderna i en vacker sommardag mitt i juli. På min namnsdag – Margaretadagen – ska jag äta pannkakstårta, det receptet kommer upp den 20:e juli – för det är ju då jag har namnsdag 😀 Tills dess, kan ni prova någon av dessa godingar. Pavlovatorn med gräddkräm, halloncurd och basilika- och citrus. Anettes salta mandelpaj, Baskisk ostkaka, hallonkaka och min favoritcocktail Clover club, En underbar Banana split cheesecake och en frasig mandel- och persikokaka. Smaklig spis!

Pavlovatorn
foto Charlotte Gawell
Paj, rostad mandel, gott, recept, efterrätt
Anettes salta mandelpaj Foto Charlotte Gawell
Baskisk ostkaka
Clover club och hallonkaka
Banana split cheesecake! Foto Klas Sjöberg
Mandelkaka med persika och lavendel

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Lite goda grejor till kräftskivan.
Nästa inlägg
Klassikern Biff Rydberg – lite som en lyxigare pytt i panna!

Du borde verkligen prova det här också!

Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

2026/01/22

Alkoholfritt som faktiskt är gott…

2026/01/20

En blå tårta, förväntan och ett nytt ord...

2026/01/18

Baconlindad fylld fläskfilé – vardagslyx och comfort food...

2026/01/15

Ägg – det lilla miraklet som alltid fungerar

2026/01/13

Lasagne comfort food på italienska.

2026/01/11

Att rensa skafferiet – och laga mat på...

2026/01/05

Sabrera, flambera och salutera – nyår när det...

2025/12/28

Ett lugnare nyår – när det enkla får...

2025/12/27

God jul alla fina följare! Om en liten...

2025/12/24

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

    2026/01/22
  • Alkoholfritt som faktiskt är gott…

    2026/01/20
  • En blå tårta, förväntan och ett nytt ord i livet

    2026/01/18
  • Baconlindad fylld fläskfilé – vardagslyx och comfort food med twist

    2026/01/15
  • Ägg – det lilla miraklet som alltid fungerar

    2026/01/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!