När du tror att du tagit mycket smör till den smörbakade spetskålen. Ta lite till! Ju mer du använder desto mjukare och mjällare blir kålen när den bakat klart. Sedan serverar du den med rostade hasselnötter, den piggt gröna aiolin och resten av de ljuvliga tillbehören och du har en redig vegetarisk festmåltid. Jag tyckte att LoxarelA Pèl Rosé Brut Naturé Reserva #72692 satt som en smäck till. Prova och säg vad du tyckte!
Smörbakad spetskål, rostade hasselnötter libbsticke-aioli, friterad kapris och picklad gulbeta samt crudite på polkabeta
Det här behöver du:
4 personer
2 st spetskål
25 gram smör
100 gram hasselnötter
1 knippe libbsticka (går att ersätta med bladpersilja)
2 dl färdig majonäs (eller gör enligt recept nedan)
1 liten burk kapris (100 gram)
4 st gulbetor
1 polkabeta
1-2-2 lag (dvs 1 dl socker, 2 dl ättika och 2 dl vatten)
majonäs
3 äggulor
0,5 liter olja
1 msk vitvinsvinäger
cirka 2 tsk skånsk senap
3 vitlöksklyftor, rivna
smaksätt med libbsticka eller bladpersilja
salt och peppar
Gör så här:
Smörj in spetskålen med smöret, paketera in i aluminuimfolie låt skarvarna vara uppåt så att inte smöret rinner ut. Låt paketet gå i ugn 125 grader i cirka 3 timmar. Ta ut skär i klyftor och precis innan servering steker du stek snittytan gyllenbrun.
När det är en halvtimme kvar på kålen, lägger du in dina hasselnötter i värmen. De ska sedan krossas grovt innan servering.
Under tiden du väntar på kålen kokar du gulbetan med skal i saltat i vatten tills den är mjuk ställ den åt sidan. Koka upp en 1-2-2 lag, dra av skalet från den kokta betan, skär dem i skivor och lägg dessa i lagen och låt stå tills servering.
Fyll botten av en tjockbottnad kastrull med cirka 5 cm olja. Medan du väntar på att oljan får rätt temperatur (160 grader) häller du av vätskan på kaprisen och lägger dem på ett vikt hushållspapper så att de inte är blöta (annars kan oljan stänka). Lägg ner kapriserna i den heta oljan och låt fritera i cirka 2 minuter, tag upp och lägg torrt hushållspapper och låt rinna av tills servering.
Hyvla polkabeta tunt helst med mandolin och lägg de tunna skivorna i iskallt vatten (lägg massor av isbitar i en skål med vatten) låt betan ligga där i tills precis innan servering.
Blanda ägg, örter, senap, vitlök och vinäger. Mixa med en stavmixer i en avlång bunke, häll på oljan tills den är lagom tjock. Smaksätt med salt.
Dela upp kålklyftorna på fyra tallrikar, servera med tillbehören.
Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!