Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Idag är det dags för Stellagalan!

by Anette Rosvall 2025/05/05
written by Anette Rosvall 2025/05/05
430

Idag får ni inget recept utan bara ett Hurra! För det är äntligen dags för Stellagalan. Den där galan som jag bildade tillsammans med sju väldigt frustrerade kvinnfolk för cirka åtta år sedan. Lite ilska och irritation kan leda till så mycket gott om man tar känslorna på rätt sätt. Vi struntade i att gnälla och startade istället ett event. Där hyllar, prisar och hurrar vi för kvinnor i den gastronomiska branschen på ett glittrigt och festligt event med kollegor och vänner. Dessutom försöker vi kommunicera vikten av en jämlik bransch på olika sätt bland annat genom ett diskussionsforum, PM från via MyNewsDeks och på sociala medier. Det har gjort skillnad, nu är vi många som förstår att det måste finnas plats för alla om arbetslivet ska fungera. Numera är jurygrupper i tävlingar är relativt jämlika, det är inte bara män som syns i media och dessutom har vi sett en ökning av kvinnor som vinnare på diverse tävlingar. Stellagalan har genom att arbeta positivt skapat nätverk och förebilder som gör att unga i branschen förstår att det finns en plats för dem oavsett kön, ålder och ursprung. Det känns riktigt bra!

Varje år innan galan så är jag ganska slutkörd av det extra arbetet som det innebär att tillsammans med mina kollegor (nästan ideellt) sätta ihop ett event för cirka 300 personer. Men jag vet att jag kommer var euforisk ikväll och lika glad ett bra tag efteråt.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Chateau Cardboarddeaux eller boxvin – mina bästa tips!
Nästa inlägg
En vårig Tiramisu med smak av jordgubbar och citron.

Du borde verkligen prova det här också!

En svensk spritz på Petronella snaps med låg...

2026/05/15

Studenter, examen och jubileum på ingång – Tips...

2026/05/13

Grillad gravad lax med dillstuvad potatis – sommarens...

2026/05/11

Pankofriterade, vanamei-räkor och timutpeppar.

2026/05/06

Clover Club med rabarber – och en kväll...

2026/05/04

Ädelostostkulle med balsamicohonung, fikon och björnbär

2026/04/29

Indisk-inspirerad Brothy Rice – lika het som gott

2026/04/28

Knopparna brister låt korkarna poppa

2026/04/27

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • En svensk spritz på Petronella snaps med låg alkoholhalt

    2026/05/15
  • Studenter, examen och jubileum på ingång – Tips på mat & dryck hittar du här.

    2026/05/13
  • Grillad gravad lax med dillstuvad potatis – sommarens bästa kombination

    2026/05/11
  • Pankofriterade, vanamei-räkor och timutpeppar.

    2026/05/06
  • Clover Club med rabarber – och en kväll värd att fira

    2026/05/04

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!