Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Getostcheesecake med halloninlagda rödbetor och honungskanderade valnötter.

by Anette Rosvall 2020/07/08
written by Anette Rosvall 2020/07/08
Skriv ut receptet
Rödbetscheesecake, recept, dessert, kokbok, Anette Rosvall
3,3K

Jag gillar sötsaker, men jag gillar när sötman inte är påträngande utan helt balanserad med syra och till och med en smula sälta. För ett tag sedan gjorde jag tre stycken smarriga desserter till tidningen Hembakat. Gemensamt för dem är att de allihopa innehåller någon sorts grönsaker. Först ut är min getostcheesecake!


Den här desserten skulle man kunna presentera som en något mindre söt variant. Jag skulle kunna säga att det är som en sofistikerad och riktigt snygg ostbricka. Vinet som du bjuder till kan faktiskt vara en bra Amarone med balanserad sötma, eller ett gott portvin.

Amarone della Valpolicella ClassicoTommasi #22350
Fonseca Guimaraens, vintage port 2008 – Nr 8418

Getostcheesecake med halloninlagda rödbetor och honungskanderade valnötter.

Det här behöver du:

Botten:
100 g smält smör
15 krossade digestivekex

Fyllning:
6 ägg
1 dl socker
450 g getost (utan kant)
250 g färskost

Topping:
2 dl outspädd röd saft (t ex hallon, jordgubb eller röda vinbär)
2 dl rödvin
1 kanelstång
2 st stjärnanis
2 stycken stora rödbetor (jag använde polka rödbetor)

Honungskanderade valnötter
2 dl valnötter
1 dl honung

Gele:
1 dl utav spadet från lagen
2 gelantinblad

Gör så här:

Börja med att mixa kexen till botten, häll på det smälta smöret. Tryck ut smulorna i en springform (22 cm i diameter) Låt den sedan gå i ugnen i 10 minuter på 175 grader. Tag ut botten och låt den svalna. Under gör du fyllningen. Blanda getost och mascarpone med en spatel, försök få ner så lite luft som möjligt i smeten. Vispa sedan ägg och socker pösigt, slå bunken några gånger i bänken för att få bort så många luftbubblor som möjligt och rör sedan ihop alla ingredienser. Bred smeten över botten och smäll formen återigen några gånger i bänken så att smeten sätter sig ordentligt grädda kakan i ugnen på 175° i drygt 30 minuter, när du känner på mitten av kakan skall den studsa tillbaka inte vara vobblig och fuktig. Låt svalna i rumstemperatur, det här kan du göra i förväg, kakan blir bara godare om den får stå en dag eller två i kylen.
Nu är det dags att koka rödbetorna i sin lag. Häll alla ingredienser i en kastrull. Skala och skär rödbetorna i tunna skivor (jag använde en mandolin) lägg dem i lagen, koka tills rödbetorna är mjuka men fortfarande har tuggmotstånd, tiden beror så klart på hur tunna skivorna är. När du är nöjd med kokningen så silar du av lagen från rödbetorna så de kan torka lite granna – spar lagen den skall du använda till att göra gele med. Minst en halvtimme före servering gör du den gelén, och dekorerar kakan snyggt med rödbetskivorna.

Just det, nötterna behöver du också fixa till. Blanda ihop nötter och honung och lägg på ett bakplåtspapper och ställ in i ugnen på 175 grader i 10-15 minuter. Låt dem svalna och bryt dem i mindre bitar.

Gelén gör du så här, lägg gelantinbladen i en skål med kallt vatten, koka upp spadet och låt sedan gelantinet smälta i den heta vätskan. Dra av kastrullen från värmen så fort allt gelantin har smält. När gelen har svalnat och satt sig lite granna häller du den försiktigt över kakan. Dekorera till sist med honungskanderade valnötter och färska timjankvistar.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Fira med S’mores på 4th of july.
Nästa inlägg
Tian med säsongens grönsaker

Du borde verkligen prova det här också!

Frukost på Lucia – morgonmagi med saffran, kaffe...

2025/12/10

Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt...

2025/12/08

Gör din egen pasta – och börja med...

2025/12/05

Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag...

2025/12/03

Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är...

2025/12/01

Trendig engelsk fruktkaka – gör comeback!

2025/11/28

Mat och vin i kombination – när 1+1...

2025/11/26

Snart dags för Janssons – och du, spar...

2025/11/24

Gör din egen pastadeg vettja!

2025/11/21

Mat man äter upp till sista smulan –...

2025/11/19

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Frukost på Lucia – morgonmagi med saffran, kaffe och tid att njuta

    2025/12/10
  • Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt och festligt på samma gång

    2025/12/08
  • Gör din egen pasta – och börja med rosa pasta med svampduxelle

    2025/12/05
  • Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag missade kladdkakans dag igen…

    2025/12/03
  • Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är det nya svarta

    2025/12/01

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!