Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Tian med säsongens grönsaker

by Anette Rosvall 2020/07/09
written by Anette Rosvall 2020/07/09
Skriv ut receptet
3,2K

Till denna härliga grönsaksrätt i provensalsk stil använder du säsongens fräscha grönsaker tillagade precis tillräckligt länge för att mjukas upp utan att förlora sin spänst och sin färska smak. Som en flört med Medelhavet kan du generöst och härligt strö riven parmesan över när du plockar ur gratängen ur ugnen.

Annars gör smaken av grönsakerna, vitlök och olivolja tianen både läcker och nyttig. Den passar som en vegetarisk rätt tillsammans med en frsäch sallad eller som tillbehör till något gott grillat.

Tian med säsongens grönsaker

Det här behöver du:

1 squash
1 aubergine
200 gram tomater
1 citron
1 gul lök
en näve riven parmesan
25 gram vitlökssmör
salt och svartpeppar
eventuellt lite färsk timjan

 

Gör så här:

Leta efter grönsaker som är runt samma diameter och använd en mandolin för att få enhetliga skivor. Stek sedan aubergine och squash gyllene i stekpannan. Varva aubergine-, squash- och tomatskivor som lager runt om. Toppa med vitlökssmör och baka i ugnen i 10-20 minuter. Servera de varma grönsakerna med citronklyftor och lite extra vitlökssmör med bröd, grillat kött, kyckling eller som en vegetariskt rätt tillsammans med en god sallad. 

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Getostcheesecake med halloninlagda rödbetor och honungskanderade valnötter.
Nästa inlägg
Nu börjar tiden för det stora samlandet.

Du borde verkligen prova det här också!

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Jag har haft påsklov, då kom våren och...

2026/04/13

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande

    2026/04/22
  • Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad – vårens vackraste fika

    2026/04/20
  • Estlands TV var på besök förra sommaren.

    2026/04/16
  • Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

    2026/04/15
  • Jag har haft påsklov, då kom våren och sparrisen!

    2026/04/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!