Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk panzanella

by Anette Rosvall 2025/07/02
written by Anette Rosvall 2025/07/02
Skriv ut receptet
411

Sommar betyder sallad! Det är ju ett sådant ypperligt sätt att ta hand om både säsongens grönsaker och rester. Så om du har vitt lite torrt surdegsbröd kvar i brödkorgen så släng det för guds skull inte. Du kan ju göra både brödkrutonger och den smarta italienska salladen panzanella. Men har du istället lax, kyckling, räkor, potatis eller tonfisk kvar från middagen igår så hittar du fyra smarriga sallader som passar som en smäck till lunchen dagen därpå.

Kycklingsallad med fetaost och jordgubbar, laxsallad med picklad lök och ägghalvor, tonfisksallad med potatisskivor eller grillad hjärtsallad med räkor och chili. Visst låter det gott! Ja, det är bara att lägga undan lite protein innan familjen sätter tänderna i maten så kan du göra sallad dagen därpå. Jag lovar att alla kommer bli glada och lyckliga.

Kycklingsallad med jordgubbar
Laxsallad på rester
Sallade Nicoise med färskpotatis och grillad tonfisk
Grillad hjärtsallad med stingiga räkor

Italiensk panzanella - brödsallad!

Gör så här:

Salladen
5 gula nektariner
400 gram tomater (olika färg och form)
150 gram säsongen spröda gröna blad
300 gram dagsgammalt surdegsbröd
Mozzarella eller burrata (cirka 600 gram)
1 burk grillad paprika (200 gr)
0,5 kruka färsk basilika (de finaste bladet)
0,5 kruka färsk mynta (de finaste bladet)
olivolja
flingsalt och peppar

Dressing
0,5 kruka färsk basilika (stjälkarna fungerar)
0,5 kruka färsk mynta (stjälkarna fungerar)
0,5 dl olivolja
saften och kärnorna från tomaterna
saft och zest från en eko-citron
1 liten näve rostade solrosfrön
salt och peppar (eventuellt lite socker, beroende på hur syrliga tomaterna är)

TIPS

Börja med att skära tomaterna itu, ta bort kärnorna och lägg dem i en separat skål. Låt tomaterna hänga i en sil över samma skål så att det mesta av vätskan rinner bort. Mixa sedan saft av tomat, saft och zest av citron med resten av ingredienserna till dressingen och ställ den åt sidan ett tag.

Lägg upp salladsbladen på ett fint fat, lägg också dit de dela kärnfria tomaterna i lite mindre bitar. På med den grillade paprikan och burratan. Nu ska nektarinerna och brödet grillas eller stekas för lite fin yta. Dela nektarinerna och ta bort kärnan, pensla dem med lite olja och lägg dem på en het grill. Dra brödet i mindre bitar och lägg även dessa på grillen eller i stekpannan. När frukt och bröd fått lite snygg yta och är varma så strö dessa över salladen. Avsluta med de fina örtbladen, salt peppar och så allra sist dressingen.

0 comments 1 FacebookPinterestThreadsBlueskyEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter – 3 uttryck av elegans
Nästa inlägg
Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

Du borde verkligen prova det här också!

En variant på en favorit. Tonfisk med Nduja…

2025/07/16

Några av mina sommarfavoriter!

2025/07/14

Smarriga tillbehör till grillat! Olika sorters potatis!

2025/07/10

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

2025/07/08

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

2025/07/07

Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter –...

2025/06/30

Vädret kräver lite varma soppor också!

2025/06/26

Han önskar sig cheesecake på sin födelsedag.

2025/06/25

Firar med bubblor och små briocher

2025/06/24

Vaska inte kaffet! Nej gör istället Islatte istället

2025/06/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • En variant på en favorit. Tonfisk med Nduja…

    2025/07/16
  • Några av mina sommarfavoriter!

    2025/07/14
  • Smarriga tillbehör till grillat! Olika sorters potatis!

    2025/07/10
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

    2025/07/08
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

    2025/07/07

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept räkor sallad smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!