Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Nicoise m tonfisk & picklad rödlök.

by Anette Rosvall 2021/05/26
written by Anette Rosvall 2021/05/26
Skriv ut receptet
2,6K

Lite glad blev jag allt när jag läste att tonfisken har kommit tillbaka till Svenska vatten. Det verkar som om vattnen och djurlivet runt Sveriges kuster håller på att hämta sig. Därför är det viktigt att fortsätta tänka på vad man handlar för fisk. Att köpa MSC märkt är en självklarhet för mig och så verkar många tänka och kanske är det en av anledningarna till att vi nu ser mer liv i våra hav. Prova gärna att göra den här rätten. Min variant av Sallade Nicoise med frasig färskpotatis, primörer och rosastekt tonfisk som självklart MSC-märkt – det är gott både för dig och för jorden!

Den här rätten innehåller ganska många ingredienser som inte riktigt lirar toppenbra med vin. Därför rasslar jag iväg till ölhyllan och denna gång. Jag har blivit riktigt förtjust i den belgiska varianten Wit Bier som är en sort veteöl. Den blir opak för att skummet lägger sig som en hinna i hela glaset. Smaken blir rund och fruktig och inte så besk… dessutom hittar du nästan alltid smak av apelsin och korianderfrö och det tycker jag är gott!

Belgisk Witt Poppels Bryggeri Nr 88218
Vedett Witt Nr 1303


Nicoise m tonfisk & picklad rödlök.

Det här behöver du:

3 små färskpotatisar per person
3 msk vitt vin
2 msk vitvinsvinäger
1 msk olja
1 msk smör
2 ägg
100 gram gröna bönor
1 liten finhackad rödlök
4-6 små körsbärstomater
2 nävar sallad av valfri sort
200 gram MSC-märkt albacore tonfisk
salt o peppar

Dressing
2 msk svart olivtapenade
4 msk vitvinsvinäger

Till servering
Festkapris och oliver
några nypor provensalska kryddor
1/2 pressad vitlök
6 msk olivolja
Rör ihop alla ingredienser, smaka av m salt, svartpeppar och en liten nypa socker.

 

Gör så här:

Skär de kalla potatisarna i halvor, häll olja o smör i het stekpanna när smöret slutat fräsa lägger du i potatisarna. Låt dem få lite gyllene yta runtom och häll sedan på vin och vinägern, låt det dunsta i värmen. Lägg potatisen på ett fat och ställ den åt sidan ett slag. Sedan gör du samma procedur med de gröna bönorna. Koka sedan ett ägg per person som du vill ha det. Sotstek den färska tonfisken, lägg åt sidan medan du fortsätter med de färska grönsakerna. Skölj, dela och lägg upp, tills sist ringlar du dressingen över salladen och njuter din sallad.

0 comments 0 FacebookPinterestThreadsBlueskyEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
rasande god, rosa rabarberkompott
Nästa inlägg
TARA bjuder på jordgubbsmeny och jag sätter dryck till i några nyanser av rosa.

Du borde verkligen prova det här också!

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

2025/07/08

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

2025/07/07

Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

2025/07/03

Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk...

2025/07/02

Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter –...

2025/06/30

Vädret kräver lite varma soppor också!

2025/06/26

Han önskar sig cheesecake på sin födelsedag.

2025/06/25

Firar med bubblor och små briocher

2025/06/24

Vaska inte kaffet! Nej gör istället Islatte istället

2025/06/23

Nu kommer värmen snart dags för fläder, rabarber...

2025/06/17

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

    2025/07/08
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

    2025/07/07
  • Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

    2025/07/03
  • Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk panzanella

    2025/07/02
  • Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter – 3 uttryck av elegans

    2025/06/30

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept räkor sallad smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!