Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Fira med S’mores på 4th of july.

by Anette Rosvall 2020/07/04
written by Anette Rosvall 2020/07/04
Skriv ut receptet
3,K

Att använda eftervärmen på grillen till dessert är både smart och gott. Det har amerikanarna förstått länge. Första gången receptet dyker upp är redan 1927 i en bok för flickscouter och det var de som kom på att man kunde lägga den heta grillade marsmallowen på en bit choklad och trycka till härligheten mellan två grahamskex. Killarna hade för länge sedan ätit upp både kex och choklad och säkert marsmallowsen också, och nu spelade det fotboll och tränade på att göra den snyggaste knopen, medan flickorna tålmodigt väntade på att deras marsmallows skulle bli så där lagom frasigt mjukvarma. Nu för tiden är S’mores, som det heter väldigt populärt och när det är grill säsong ligger marsmallows, grahamskex och Herseys chokladkakor alltid på samma hylla i affären.

När jag gör S’mores (förkortning av some more) så använder jag kex, mjölkchokladbitar eller After Eight och stora marsmallows som jag grillar tills de nästan rinner av pinnen. Men du! Akta tungan för man bränner sig jättelätt.

Ät försiktigt!

S'mores

Det här behöver du:

Till 1 person behöver du
1 stor marsmallow
1 st grillpinne
2 st grahamskex av valfritt märke
1 bit choklad av valfritt märke

Gör så här:

Grilla marsmallowsen på lagom avstånd från grillen så att den blir mjuk på insidan och frasig men ej bränd på utsidan. Lägg upp dina kex och placera chokladen på ett av kexen. När marsmallowsen är färdig lägger du den på chokladbiten och trycker till med kexen.

 

4th of julyamerikanskefterrättflickscoutergrillatnationaldagscoutertålamod
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Anettes grillade lökar
Nästa inlägg
Getostcheesecake med halloninlagda rödbetor och honungskanderade valnötter.

Du borde verkligen prova det här också!

Gratäng på säsongens rotsaker – Blomkålen kommer först

2026/02/11

Jag är tillbaka – nu med friterade bollar...

2026/02/10

Mycket snack om nötkött nu. Låt bönor och...

2026/01/28

Två soppor på rödbetor – när det är...

2026/01/27

Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

2026/01/22

Alkoholfritt som faktiskt är gott…

2026/01/20

En blå tårta, förväntan och ett nytt ord...

2026/01/18

Baconlindad fylld fläskfilé – vardagslyx och comfort food...

2026/01/15

Ägg – det lilla miraklet som alltid fungerar

2026/01/13

Lasagne comfort food på italienska.

2026/01/11

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Gratäng på säsongens rotsaker – Blomkålen kommer först

    2026/02/11
  • Jag är tillbaka – nu med friterade bollar av mac´n cheese!

    2026/02/10
  • Mycket snack om nötkött nu. Låt bönor och grönsaker få mer plats!

    2026/01/28
  • Två soppor på rödbetor – när det är soppväder på riktigt

    2026/01/27
  • Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

    2026/01/22

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!