Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt
Anette Rosvall

Kokboksförfattare, kreatör, mat- & vinskribent,

  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Star FM och ö-viner.

by Anette Rosvall 2019/10/11
written by Anette Rosvall 2019/10/11

Två gånger i veckan pratar jag om drycker på STAR FM. Idag tipsade jag om något jag kallar för Ö-viner. Det vill säga viner som odlas på härliga öar dit man gärna reser på semester. Missade du inlägget så går självklart att lyssna på det igen. Men här på min sajt kan du så klart även läsa texten

Kanske lite konstigt att börja prata om semester nu, när det precis varit sommar. Men jag tänker att några av er kanske redan börjat fundera på var ni vill åka nästa gång det är dags. Eftersom jag gillar havet så åker jag mer än gärna till ö-ar på semestern. Ni vet hur det är när man packat upp väskan, kommit hem och packat upp väskan och vill återuppleva de där underbara ljumna kvällarna då man satt och tittade på solnedgången och sippade på ett glas vin… jag har hittat några viner som håller hela vägen hem.

https://www.ilikeradio.se/starfm/lyssna-igen/program/charlottes-stjaernor/17021

Sicilien – Mandrarossa Timperosse Petit Verdot Nr 71441 magnum för 249kr, Denna knubbiga flaska görs av ett mycket sympatiskt kooperativ. På Siciliens västkust i staden Menfi vill man gärna se till att det även finns arbeten för öns unga så att de inte försvinner till fastlandet. Det här vinet är fruktigt med toner av hallon, körsbär men även örtigt av lakritsrot och peppar. Smakar finfint till grillat på alla sätt.

Mallorca – Can Axartell Blanco Uno , Nr 76286 för 159kr – Det här vinet görs av en kvalitetsmedveten producent som både tänker på miljö och ö. Vinet har frisk syra smakar och doftar av vita blommor och aprikos men det är de fina citrustonerna som ansvariga för fräschören tillsammans med en skön minersälta i bakgrunden. Ett vin med medelhavskaraktär som passar fint till de flesta fisk- och skaldjursrätter.

Australien är mer världsdel än ö, men det är ändå ett önskeresmål för mig. Det här vinet produceras av en miljömedveten familjeägd vinproducent. Gemtree Bloodstone Shiraz Nr 2083 129 kr smakar massor av solmogna bär som plommon, björnbär men även lakrits, lagerblad och passar finfint till höstens långkok.

  • Mandrarossa Timperosse Petit Verdot Nr 71441
  • Can Axartell Blanco Uno
    Nr 76286
  • Gemtree Bloodstone Shiraz
    Nr 2083
    0 comment
    0
    FacebookPinterestEmail
    Anette Rosvall

    previous post
    Getostlåda & sallad på grillad paprika
    next post
    Smörgåstårta in english!

    You may also like

    Boeuf Bourguignon inspirerad av Julia Childs kan vara...

    2021/01/18

    Var inte rädd för söta viner!

    2021/01/16

    Kyckling med skummad dragongrädde, primörer, risotto med tryffel...

    2021/01/09

    Kött, fisk, fågel eller vegetariskt är frågan. Vet...

    2020/12/28

    Vem vill inte ha hårda paket till jul?...

    2020/12/18

    Viktigt att tänka på procenten till jul –...

    2020/12/13

    Jag vägrar en jul utan portvin och annat...

    2020/12/04

    Vi måste ju ändå snacka om glöggen tre...

    2020/11/27

    STAR FM börjar med julmusik och jag tipsar...

    2020/11/20

    Tre tips för tröst, glädje och hopp om...

    2020/11/13

    Anette Rosvall

    Anette Rosvall

    Sugar, spice & everything nice!

    Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

    Keep in touch

    Twitter Instagram Pinterest Snapchat

    Recent Posts

    • Boeuf Bourguignon inspirerad av Julia Childs kan vara världens godaste gryta.

      2021/01/18
    • Min godaste vaniljkaka är perfekt spröd och saftig på samma gång.

      2021/01/17
    • När rester blir bästa rätten. Mac n cheese på mitt sätt.

      2021/01/16
    • Var inte rädd för söta viner!

      2021/01/16
    • Jonas mosters bästa kaka.

      2021/01/15

    Categories

    Tags Cloud

    #Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt God Jul gott grilla grillat jordgubbar jul kyckling kärlek kött köttfri måndag lax långkok midsommar ost paj party rabarber recept räkor smör smörgåstårta soppa svenskt kött sylt tips tävling tårta vardag vin vitt vin

    Instagram

    Följ mig på YouTube

    https://youtu.be/wonThNBTPg8
    https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

    Radio/TV/Tidning

    • Vem vill inte ha hårda paket till jul? Än finns det tid.

      2020/12/18
    • Viktigt att tänka på procenten till jul – Jag pratar på STAR FM

      2020/12/13
    • Jag vägrar en jul utan portvin och annat sött – Missa inte tipsen här eller på STAR FM.

      2020/12/04
    • Vi måste ju ändå snacka om glöggen tre goda glögg-tips på STAR FM.

      2020/11/27

    Favoriter just nu!

    Artikel om Öl och tunnbindning
    Artikel om julbrygder
    Artikel om hållbarhetsarbete i Kalifornien
    Mat med kål
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • Pinterest
    • Linkedin
    • Email
    • Bloglovin

    @2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


    Back To Top