Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Chablis – litet men naggande gott

by Anette Rosvall 2024/05/13
written by Anette Rosvall 2024/05/13
Skriv ut receptet
998

I norra delen av ett av världens mest populära vindistrikt Bourgogne ligger Chablis. Här görs vita kvalitetsviner av druvan chardonnay. Som unga är de krispiga har hög fruktsyra och påtaglig mineralitet. Till skillnad från de vita vinerna från resten av Bourgogne har vinerna från Chablis oftast, ingen eller liten ekfatslagring. Jordmånen är en blandning av krita och lera i form av s.k Kimmeridge och Portland. Det är munkar som gjort det grannlaga arbetet att dela in området i tre klasser beroende på hur väl det passar för vinodling. De enklaste Petit Chablis, de lite bättre kvalitet Chablis (ibland med tillägget Premiere eller Lieux dit). Samt de allra bästa Chablis Grand Cru.

Jag håller med om citatet som vi hittar på Systembolagets hemsida. ”Chablis – Ett vitt vin, ibland gyllene, med arom och kropp, en utsökt och stor smak som fyller hjärtat med förtröstan”. För det var lite så jag kände häromkvällen när jag var jag på en magnifik provning från en av mina favoritproducenter i området närmare bestämt Brocard. De gör viner i alla klasser och av yttersta kvalitet. De låg också i framkant vad det gäller biodynamisk odling. Sonen i huset övertalade pappan att få ett område till att experimentera med… and the rest is history. Vi fick prova både nya och gamla årgångar, till mat utsökt tillagat av Albin Edberg och Lidbys chef de maison Anders Röberg. Vi njöt ostron, fisk, soppa, kalvbräss och ost till magiska viner.

Ostron med kålrabbi och örtolja
Gurksoppa med rimmad vit fisk
Färserad hälleflundra med spetskål och magisk sås
Kalvbräss med blomkål

Några goda viner som du inte får missa från denna region är…

La Chablisienne Petit Chablis
Chablis Boissonneuse
Julien Brocard




Clotilde Davenne- Chablis
(fel årgång på flaskan)
Chablis Premier Cru Montmains
William Fèvre
Chablis 1er Cru Mont de Milieu
Domaine Pinson

Och du! prova gärna mina ostron med gurkgranite och timjanmajonnäs till, jag lovar att det sitter som en smäck!

Ostron med gurkgranite och timjanmajonnäs (recept till 8 ostron)

Det här behöver du:

Gurkgranite
1 gurka (ca 2 dl fint mixad)
0,5 dl vatten
0,5 dl strösocker
2 kvistar färsk mynta

Timjanmajonnäs
(räcker till mer än dina ostron, men var lycklig och spar till något annat gott)

1 kruka färsk timjan
3 dl neutral olja
1 äggula
1 msk dijonsenap
3 msk vitvinsvinäger
salt för smak och ev citronsaft eller vinäger


Gör så här:

Ta bort bladen från myntan och lägg ner kvistarna i en kastrull. Koka sedan en sockerlag med kvistarna i. Skala gurkan och ta ur kärnorna. Mixa till en slät puré och blanda med sockerlagen. Ställ alltsammans i frysen i ett par timmar.

Under tiden kan du göra din majonnäs. Plocka bladen från din timjan. Mät upp alla ingredienser utom oljan i en mixerskål. Mixa på hög nivå tills allt är blandat, häll ner oljan försiktigt tills du har en krämig majonnäs. Smaka av med salt och eventuellt lite citronsaft.

Vid servering skrapar du flagor av gurkgraniten med en gaffel till en slusch. Lossa ostronet, lägg på en klick timjanmajonnäs toppa med den iskalla graniten. Dekorera med timjan eller körvel - SLURP & SKÅL!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
När man överlevt maginfluensan från helvetet…
Nästa inlägg
Kortare resor med mat och dryck i fokus.

Du borde verkligen prova det här också!

En svensk spritz på Petronella snaps med låg...

2026/05/15

Clover Club med rabarber – och en kväll...

2026/05/04

Indisk-inspirerad Brothy Rice – lika het som gott

2026/04/28

Knopparna brister låt korkarna poppa

2026/04/27

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Njurtapp eller slaktarbiff – en god hemlighet i...

2026/03/13

Mousserande vin från Italien – mer än bara...

2026/02/24

Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

2026/01/22

Alkoholfritt som faktiskt är gott…

2026/01/20

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • En svensk spritz på Petronella snaps med låg alkoholhalt

    2026/05/15
  • Studenter, examen och jubileum på ingång – Tips på mat & dryck hittar du här.

    2026/05/13
  • Grillad gravad lax med dillstuvad potatis – sommarens bästa kombination

    2026/05/11
  • Pankofriterade, vanamei-räkor och timutpeppar.

    2026/05/06
  • Clover Club med rabarber – och en kväll värd att fira

    2026/05/04

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!