Sommaren är här och grillröken ligger tät över Sverige.

by Anette Rosvall

Nu är äntligen värmen och sommaren är här och grillröken ligger tät över Sverige. Jag gillar att laga mat ute och slänger både kött, fågel, fisk, grönsaker och frukt på grillen. Sedan är ju frågan vad man häller i glaset. Här kommer några bra tips på recept och dryck som jag tycker passar bra ihop. Jag börjar med grillade stenfrukter med pigg färskostkräm till en muscato. Grillad fisk med fänkål och citronsmör till en Pinot Griogio från Masi, Spett med yoghurtmarinerat kött och grönsaker till ett fräscht rosevin från Portugal. Grillad majskolv, grillad flankstek med chimichurri och en Pinotage från Sydafrika.

Du hittar också ett recept på en smarrig sötpotatissallad med fetaost och fint hackad gräslök. Den passar gott med ett Gruner Veltliener från Österrike. Vad säger du? Låter det gott och du! Vad grillar du helst nu på sommaren?

Anettes grillade sötpotatissallad med fetaost (funkar fint till grillad kyckling)

Portioner: 4

Det här behöver du:

4 sötpotatisar, skalad och skuren i kuber (cirka 1,5 x 1,5 cm)
1 pkt fetaost, ekologisk
1-2 röda chilifrukter, fint hackade
0,5 kruka gräslök, fint hackad
1 hel vitlök, delad på hälften
0,5 citron, saft och skal
salt, svartpeppar och en skvätt olja  

 

Gör så här:

Så här gör du! Bred ut ett ark grillfolie och lägg sötpotatiskuberna där. Lägg även vitlöken på foliet. Skvätt över olja och krydda med salt, peppar och citronsaft/skal. Vik ihop och lägg på grillen - om glöden är optimal så tar det cirka 20 minuter innan det är klart för fortsättningen. Öppna foliepaketet - försiktigt så du inte bränner dig. Kläm ut den grillade, mjuka vilöken över potatisen, strö över fetaost och fint hackad gräslök. Smaka av med salt och svartpeppar och eventuellt lite extra citronsaft. Den här salladen passar fint till grillad fågel och grillat kött, men passar även fint som en egen rätt.

Du borde verkligen prova det här också!