Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Plommon och plommonkompott – sensommarens sötaste skatt

by Anette Rosvall 2025/09/03
written by Anette Rosvall 2025/09/03
Skriv ut receptet
739

Just nu dignar träden av mörklila och gula, blänkande små juveler. Det är något alldeles speciellt med att gå ut i trädgården en sensommarkväll och plocka de goda frukterna direkt från grenen. De är söta, saftiga och lite syrliga på samma gång. Jag älskar att äta dem precis som de är, men det finns också något väldigt rofyllt i att koka en stor gryta plommonkompott. Doften som sprider sig i köket är ljuvlig, och det känns nästan som att konservera en bit av sommaren att ta fram senare i höst eller vinter. Perfekt att servera ljummen med mandelbiskvier och en klick lättvispad grädde, på gröten, till en klick yoghurt eller varför inte ihop med en liten bit ost.

Vill du göra din egen plommonkompott? Det är faktiskt löjligt enkelt. Koka urkärnade plommon med lite socker, en skvätt vatten och kanske lite nymortlad kardemumma, en kanel- eller vaniljstång om du vill sätta extra smak. Låt allt sjuda tills frukten blir mjuk men fortfarande har lite struktur. Sedan är det bara att hälla upp på rena burkar – och njuta.

Bifogar några andra smarriga recept med plommon som också är toppenbra! En tarte tatin med plommon, Anna Bergenströms plommonmarmelad, smördegsinbakad hallomi med plommonchutney och en fläsksida med plommonsås.

Aunt Daisys tarte med frukt
Plommonmarmelad
Smördegpuffar med plommonchutney Foto: Jenny Grimsgård
Krispig italiensk fläsksida, Arrosto di maiale croccante

Snabb plommonkompott

Det här behöver du:

500 gram plommon, gula eller lila
0,5 dl socker
2 msk citronsaft
smaksätt med:
vanilj- eller kanelstång, eller nymortlad kardemumma.

Gör så här:

Skölj och kärna ur plommonen, dela dem sedan i mindre bitar. Lägg ingredienserna i en kastrull och tillsätt det du vill smaksätta kompotten med. Låt sedan kompotten småkoka under omrörning i cirka 10 minuter. Smaka av! Kanske vill du ha mer sötma eller syra. När du är nöjd häller du upp kompotten i små burkar och låter den svalna.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Stuvade makaroner! Finns det något godare att servera till stekt falukorv?
Nästa inlägg
Allt gott du kan göra med en aubergine

Du borde verkligen prova det här också!

Frukost på Lucia – morgonmagi med saffran, kaffe...

2025/12/10

Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt...

2025/12/08

Gör din egen pasta – och börja med...

2025/12/05

Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag...

2025/12/03

Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är...

2025/12/01

Trendig engelsk fruktkaka – gör comeback!

2025/11/28

Snart dags för Janssons – och du, spar...

2025/11/24

Gör din egen pastadeg vettja!

2025/11/21

Mat man äter upp till sista smulan –...

2025/11/19

Hemgjorda gåvor som värmer: marmelad, inläggningar och tomatsås...

2025/11/17

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Frukost på Lucia – morgonmagi med saffran, kaffe och tid att njuta

    2025/12/10
  • Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt och festligt på samma gång

    2025/12/08
  • Gör din egen pasta – och börja med rosa pasta med svampduxelle

    2025/12/05
  • Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag missade kladdkakans dag igen…

    2025/12/03
  • Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är det nya svarta

    2025/12/01

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!