Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Middagens viner på TARA

by Anette Rosvall 2020/10/24
written by Anette Rosvall 2020/10/24
752

Att vara TARAS egna sommelier är ett härligt jobb. Jag tipsar läsarna om dryck till månadens fantastiska mat. Denna gång är det en smaskig festmeny skapad av ingen mindre än Tina Nordström. Uppdraget till mig var att tipsa om två varianter till varje rätt. Men självklart startar jag varje middag med bubblor och avslutar med sött vin till desserten! Vill veta mer om maten så finns recepten i nummer 13/2020.

  • 1
  • 2
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  1. Alla middagar med värdighet bör inledas med någon sorts bubblig dryck. Om utrymme finns även sabrering av densamma, det sätter liksom en bra nivå på kalaset. Jag tipsar gärna om Rotari som är en italiensk bubblig dryck med både bra kvalitet och pris – Rotari Brut Riserva #7567för 129kr
  2. Till vår härliga soppa häller jag gärna svensk hantverksmässig cider i glaset. Ett förslag är Fruktstereo #34607 för 147,30 eller Vistakulles halvtorra Äpplecider #33664 för 37,10. Dessa drycker är oftast gjorda i små batcher och du får leta efter den bästa sorten som finns på ditt Systembolag.
  3. Till Lammracks med fänkål, bönor och rosmarin vill jag bjuda på ett vin från Kalifornien där bränderna återigen rasar och förstör mycket vinmark. Scatena Brothers Zinfandel by Seghesio #2743 för 189kr tipsar jag om för att hjälpa till men lika mycket för att det är vansinnigt gott och bjuder på mullig frukt med toner av jordgubbar, mörka körsbär, fat i form av vanilj och trä, samt ett sting av svartpeppar.
  4. Vill man så kan man istället välja Logan Wines Weemala Shiraz # 2522 för 119kr som bjuder på lite mörkare frukt. Vinet drar åt björnbär och blåbär men även här hittar man fatkaraktär i form av rostat kaffe och peppartoner.
  5. Till den lättlagade Nöt­ och chokladglassen skulle jag vilja servera La Perlara Recioto di Soave #92198 för 199. Den passar även till ädelosten på ostbrickan och är en alldeles utsökt liten bärnstensfärgad juvel som doftar och smakar av sultanrussin, aprikosmarmelad och mandel.
0 comment 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
STAR FM hummer & champagne
Nästa inlägg
Kanelpaj med calvadosdoftande äppelkompott

Du borde verkligen prova det här också!

Blindprova är ett roligt sätt att träna upp...

2023/11/28

Sötsurt och knaprigt fläsk på tallriken och vin...

2023/11/23

Hjärteglasögon, röd näsa och vagusnerven!

2023/11/06

Helgonlika drycker på STAR FM

2023/11/04

Får man tjuvsmaka på glöggen redan nu?!

2023/10/30

Söndagsmiddag! Laga rostbiffen med tillbehör i ugnen.

2023/09/18

Goda vita vintips till höstens rätter och en...

2023/09/07

Röda viner till höstens goda grytor och stekar...

2023/09/06

Dags för kräftor, och alla goda tillbehör!

2023/09/01

Är det dags för sommarens sista aperol?

2023/08/26

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Blindprova är ett roligt sätt att träna upp sina smaklökar.

    2023/11/28
  • Vegetariska kåldolmar med god fyllning

    2023/11/27
  • Condiments är ett underbart ord på viktiga saker.

    2023/11/24
  • Sötsurt och knaprigt fläsk på tallriken och vin med restsötma i glaset. WinWin!

    2023/11/23
  • Kreolskan en god gryta min mamma gärna gör

    2023/11/21

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt gott grilla grillat hallon julmat kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok midsommar nyår ost paj party pasta rabarber recept smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin ägg äpple

Instagram

Popular Posts

  • 1

    Snabbrimmad torskrygg med sandefjordsås och härligt smör-slungad delikatesspotatis sparris i två färger.

    2021/04/27
  • 2

    Ullas ljuvliga förrätt passar till varje fest men kanske lite speciellt till midsommar.

    2021/06/16
  • 3

    Boeuf Bourguignon inspirerad av Julia Childs kan vara världens godaste gryta.

    2021/01/18
  • 4

    Har du provat ”Lubb”?

    2017/07/08
  • 5

    Chiken Tikka Sizlar

    2020/04/22

Samarbeten

  • Vilt, hållbart och njutningsfullt!

    2023/11/02
  • Bjuder på cocktails och tillbehör med Helena!

    2023/08/19
  • Skryta lite för de jobb jag gjort på sistone borde man ju kunna få göra utan att skämmas?

    2023/03/30
  • Men då är det äntligen dags för semlor. Fettisdagen är här!

    2023/02/21

Media & TV/Radio

  • Helgonlika drycker på STAR FM

    2023/11/04
  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt