Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Ni som missade fläderblommorna… nu finns bären redo

by Anette Rosvall 2025/09/17
written by Anette Rosvall 2025/09/17
Skriv ut receptet
447

Om du hade fullt upp under försommaren och såg fläderblommorna komma och gå. Finns en ny chans för fläder är en av trädgårdsväxt som bjuder på dubbla njutningar under året. I slutet av maj början av juni de ljuvliga, doftande blommorna – perfekta till saft, drinkar och desserter. Men om du inte hann med så finns chansen igen för nu är mört sammetslila bären mogna och de bjuder på samma smaker.

De mörkt blålila klasarna hänger tunga på buskarna och bara väntar på att förvandlas till must, saft eller kanske en värmande höstglögg. Fläderbär är rika på smak, lite syrliga och fulla av nyttigheter. Men kom ihåg – de ska alltid kokas innan de äts. Jag brukar göra en klassisk fläderbärssaft, som är fantastisk att dricka varm med en skiva citron i när höststormarna viner. Men bären passar också fint i sylt, gelé eller varför inte en kryddig chutney till höstens grytor och viltkött? Så ut i trädgården, eller ta en sväng förbi en solig vägkant, och plocka hem sensommarens mörka guld.

Fläderbärssaft

Det här behöver du:

2 liter fläderbär
3 dl vatten
cirka 4 dl strösocker
1 tsk citronsyra

Gör så här:

Mitt tips är att först rensa bort det mesta av de grövre stjälkarna sedan frysa bären över natten. Det råder dock delade meningar om det verkligen är nödvändigt, men bäst att vara på den säkra sidan. Ner med bären i en kastrull tillsammans med vatten, låt det sjuda i 30 minuter. Råsaften blir nästan svart. Sila av genom silduk och låt saften droppa av tills du ha 1 liter. Koka upp den med socker och citronsaft och tappa till sist på väl rengjorda flaskor!

OBS! det är en färg som är svår att få bort så förkläde på och spill så lite som möjligt!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Kulturkanon och husmanskost! Jag bjuder på klassiska persiljejärpar.
Nästa inlägg
Nu är det snart Oktoberfest. Det betyder öl och pretzels i skön förening

Du borde verkligen prova det här också!

Gratäng på säsongens rotsaker – Blomkålen kommer först

2026/02/11

Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

2026/01/22

Alkoholfritt som faktiskt är gott…

2026/01/20

Att rensa skafferiet – och laga mat på...

2026/01/05

Jag älskar julens rester – från nudlar med...

2025/12/29

Julkul med cocktails och tillbehör – Mulled wine!

2025/12/22

Johannas saffrans- och romdrink – en drink som...

2025/12/21

Mat och vin i kombination – när 1+1...

2025/11/26

Hemgjorda gåvor som värmer: marmelad, inläggningar och tomatsås...

2025/11/17

Apelsin i säsong – sol i varje klyfta

2025/11/12

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Gratäng på säsongens rotsaker – Blomkålen kommer först

    2026/02/11
  • Jag är tillbaka – nu med friterade bollar av mac´n cheese!

    2026/02/10
  • Mycket snack om nötkött nu. Låt bönor och grönsaker få mer plats!

    2026/01/28
  • Två soppor på rödbetor – när det är soppväder på riktigt

    2026/01/27
  • Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

    2026/01/22

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!