Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Vilt, hållbart och njutningsfullt!

by Anette Rosvall 2023/11/02
written by Anette Rosvall 2023/11/02
Skriv ut receptet
1,5K

Jag är en människa som gärna äter kött. Jag vet att många har åsikter om sådant men jag tror på att om man vet var djuret i fråga har bott, levt och ätit så kan man vara hållbar och njutningsfullt på samma gång. Mina favoriter är ren, älg, hjort och rådjur. Tänk vilken tur för mig då att jag har en kille som är jägare. För i både hans och min frys finns numera viltkött. Och så för ett tag sedan fick jag erbjudande om att köpa renkött från Reko-Ren. Jag tvekade inte en sekund utan slog till. Just nu håller jag på att fila på en råbiff med ren och svenska smaker. Recept på den kommer inte upp här utan på en helt annan plattform. Men jag tänkte att du skulle få lite goda tips på vad man kan göra med just renkött och är du intresserad så kan du också handla med 20% rabatt. Gå in på https://rekoren.com/ och använd koden rekofriends23.

Varför inte göra Husmorsornas Rasande goda renskavsgryta?

Husmorsornas Rasande goda renskavsgryta

Det här behöver du:

cirka 600 gram renskav
1 stor gul lök, hackad
2 vitlöksklyftor, hackade
2 rejäla näver kantareller (eller annan valfri svamp)
5 dl grädde
3 msk viltfond med kantarell
1 msk soja
1 msk smör
1 näve persilja, hackad
Salt och peppar att smaka av med

Gör så här:

Ner med smör i en rejäl stekpanna och fräs sedan renskav, lök och vitlök. Ner med svampen och låt även den få lite färg och värme. Häll nu på grädden och låt det hela puttra på i cirka 10 minuter på medelhög värme. Tjuvsmaka och fyll på med salt och svartpeppar, servera sedan med ris och kokt brysselkål.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Kladdkakans dag närmar sig. Här kommer några förslag till kladdig njutning…
Nästa inlägg
Helgonlika drycker på STAR FM

Du borde verkligen prova det här också!

Ädelostostkulle med balsamicohonung, fikon och björnbär

2026/04/29

Indisk-inspirerad Brothy Rice – lika het som gott

2026/04/28

Knopparna brister låt korkarna poppa

2026/04/27

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Jag har haft påsklov, då kom våren och...

2026/04/13

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Ädelostostkulle med balsamicohonung, fikon och björnbär

    2026/04/29
  • Indisk-inspirerad Brothy Rice – lika het som gott

    2026/04/28
  • Knopparna brister låt korkarna poppa

    2026/04/27
  • Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande

    2026/04/22
  • Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad – vårens vackraste fika

    2026/04/20

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!