Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Den stora smakresan 3:A

by Anette Rosvall 2019/07/13
written by Anette Rosvall 2019/07/13
1,3K

Sjukt stolt och glad blev jag när jag fick reda på att vår bok Den stora smakresan – kom på pallplats. Den är alltså tredjen bäst av alla böcker med tema mat- och dryck i hela världen.

Rikard Bengtsson är bryggmästaren som i sitt jobb som utvecklare får möjlighet att resa runt och leta inspiration. Den spännande historien fick jag skriva om. Jag fick hjälp av Bengt Åkesson, redaktör, förlaget Lava, Spendrup som initierade idéen och som också står bakom den ekonomiskt också Kaj Ristilä som gjort den snygga formen. Vilket team, vilken bok… !

Här hittar ni alla svenska vinnare!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Gästspel hos Ulrika!
Nästa inlägg
det är varmt! prova en rosa gazpacho

Du borde verkligen prova det här också!

Devil’s food cupcakes med kolafrosting från Magnolia Bakery

2025/02/27

Cajsa Warg ett nytt pris som hyllar kokböcker!

2024/11/18

Vill fira Stellagalan och alla kompetenta kvinnor så...

2024/10/07

Fyra fina böcker av fem fina författare

2024/09/16

En engelsk fruktkaka med inlagda persikor.

2023/10/23

Filopaj med spenat, fetaost, vitlöksyoghurt och små gulliga...

2023/09/11

Lemon crumb squares eller knapriga citronrutor

2023/09/03

Ät Millionaires shortbread och känn dig rik.

2023/08/17

Marsmallow Teacakes eller MumsMums från UK

2023/07/13

Mandarincurd, te och en smarrig kaka med tranbär

2023/04/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Frukost på Lucia – morgonmagi med saffran, kaffe och tid att njuta

    2025/12/10
  • Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt och festligt på samma gång

    2025/12/08
  • Gör din egen pasta – och börja med rosa pasta med svampduxelle

    2025/12/05
  • Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag missade kladdkakans dag igen…

    2025/12/03
  • Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är det nya svarta

    2025/12/01

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!