Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Côte du Rhône till grill…

by Anette Rosvall 2020/06/25
written by Anette Rosvall 2020/06/25
2,K

Sommaren är här nu och förhoppningsvis har du följt regeln och både flyttat fram klockan och grillen för länge sedan. Firat midsommar och kanske till och med startat semestern. Så nu ska det väl sitta det väl fint med lite vintips som passar till maten du lagar på uteplats eller balkongen. Ett litet finger höjer jag dock. Var rädd om naturen! Tänkt på att det är ap-torrt ute i skog och mark, och vi vill inte ha några fler katastrofer utan bara en lugn och skön sommar. Nåväl här kommer Anette Rosvalls bästa dryckestips till sommarens goda klassiska grillningar.

När vi snackar klassisk grill och då menar jag kött, bea eller vitlökssmör, frasig potatis och en tomatsallad . Ja, då sitter vinerna från Côte du Rhône som en liten smäck. Här hittar man oftast mjuk och mullig solmogen frukt med toner av allt från skogsbär till mörka körsbär. Sedan kan man känna en härlig örtighet, ni vet som när man drar handen längst med rabatten av timjan och lavendel. Dessutom har vinerna en riktigt snygg färg samt oftast en fin kryddighet av en väl balanserad ekhantering. Här kommer mina tre favoriter just nu:

Alain Jaumes & Fils Les Champauvins
Santa Duc Les Vielles Vignes
Delas Saint-Esprit
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Hummingbirdcake från Magnolia!
Nästa inlägg
En förrätt till sommarens fester

Du borde verkligen prova det här också!

Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

2026/01/22

Alkoholfritt som faktiskt är gott…

2026/01/20

En blå tårta, förväntan och ett nytt ord...

2026/01/18

Baconlindad fylld fläskfilé – vardagslyx och comfort food...

2026/01/15

Ägg – det lilla miraklet som alltid fungerar

2026/01/13

Lasagne comfort food på italienska.

2026/01/11

Att rensa skafferiet – och laga mat på...

2026/01/05

Sabrera, flambera och salutera – nyår när det...

2025/12/28

Ett lugnare nyår – när det enkla får...

2025/12/27

God jul alla fina följare! Om en liten...

2025/12/24

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

    2026/01/22
  • Alkoholfritt som faktiskt är gott…

    2026/01/20
  • En blå tårta, förväntan och ett nytt ord i livet

    2026/01/18
  • Baconlindad fylld fläskfilé – vardagslyx och comfort food med twist

    2026/01/15
  • Ägg – det lilla miraklet som alltid fungerar

    2026/01/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!