Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Ljusare tider, soppa och julstjärnor.

by Anette Rosvall 2022/02/10
written by Anette Rosvall 2022/02/10
Skriv ut receptet
Anette Rosvall, middag, soppa, Hallen, recept
2,8K

Vi går mot ljusare tiden så frågan är ska jag ta ner mina 12 julstjärnor redan till helgen? Eller ska dom få hänga ett tag till?… det är ju så fint och glittrigt! Funderar även på middagsplanerna är sugen på soppa och pannkaka idag igen. Jag tycker om konceptet soppa, man rotar i kylen, krafsar fram några skrynkliga potatisar, en röbeta och en bit rotselleri, kokar, mixar och får en len, god och mättande måltid. Dessutom kom vi ju överens om häromdagen att man absolut får och nästan måste äta smörgås eller dessert efter soppan och då känner man sig som en kung. Här kommer ett recept på krämig rödbetssoppa med ingefära, apelsin och yoghurtdressing, soppan serveras med Fridas fantastiska filmjölksbröd och en härlig färskost. Vassego!!

Krämig rödbetssoppa med ingefära, apelsin och yoghurtdressing

Det här behöver du:

Krämig rödbetssoppa
500 gram rödbetor, grovt rivna
1 bit ingefära (cirka 7 cm) skalad och riven
2 stora gula lökar
skal och saft utav en apelsin
400 gram fet kokosmjölk
2 dl kycklingbuljong
salt
svartpeppar
en skvätt äppelcidervinäger

Dressing
4 msk yoghurt
4 msk äppelcidervinäger
4 msk olja
salt och peppar

Grovt filmjölksbröd med färskost
1 liter filmjölk
1 dl mörk sirap
8 ¼ dl vetemjöl
2 dl råsikt
2 dl rågkross
2 dl kokande vatten
2,5 dl grahamsmjöl
1 dl vetekli
1 dl lingonsylt
1,5 dl nötter och frön (valfria)
0,5 dl torkad frukt, valfri
5 tsk bikarbonat
4 tsk salt

Färskost
1 liter filmjölk
3 dl creme fraiche
2 finhackad vitlöksklyftor
en näve finhackade örter

 

Gör så här:

Soppan gör du så här: Lägg ner alla ingredienser i en kastrull och låt koka tills rödbetorna är mjuka och följsamma. Servera med dressing, bröd och färskost. Dressingen blandar du ihop och smakar av så den är precis så god som du vill ha den.

Brödet gör du så här: Börja med att hälla det kokande vattnet över rågkrossen låt den stå och svälla i 10 minuter. Sedan blandar du ihop alla ingredienserna. Häller upp smeten i två avlånga brödformar (smöra dem om de inte har teflonbeläggning) Grädda i 180 grader i cirka 1 timma. Innertemperaturen skall vara 98 grader, då blir det perfekt.

Och färskosten på detta vis. Värm filmjölk och crème fraîche cirka 50 grader. Häll vasslen i en sil med en linnehanduk, och låt den rinna av över natten. Dagen därpå blandar du ostmassan med vitlök, salt, peppar och hälften av de finhackade örterna. Servera till brödet.

 

bakabrödmiddagreceptsoppavardag
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Vänlig vecka börjar med en snäll, god och chokladig dessert.
Nästa inlägg
En härlig alla hjärtans dags meny som självklart går i kärlekens rosaröda färg.

Du borde verkligen prova det här också!

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Jag har haft påsklov, då kom våren och...

2026/04/13

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande

    2026/04/22
  • Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad – vårens vackraste fika

    2026/04/20
  • Estlands TV var på besök förra sommaren.

    2026/04/16
  • Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

    2026/04/15
  • Jag har haft påsklov, då kom våren och sparrisen!

    2026/04/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!