Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Oktoberfestbricka som inte går av för hackor

by Anette Rosvall 2024/10/29
written by Anette Rosvall 2024/10/29
Skriv ut receptet
605

Oktoberfest är egentligen en tysk ölfestival, som hålls i slutet av september och början av oktober varje år. Den allra första gången man kalasade på detta sätt var (enligt Wikipedia) år 1810. Numera anses det vara en av världens största folkfester. Eftersom vi har så mycket annat skoj i september så tänker jag… Varför inte avsluta oktober med en fest också. Här tipsar jag om ett trevligt och faktiskt ganska enkelt sätt att bjuda in till kalas. Så varför inte köra en variant i slutet av oktober också, när mörkret lagt sig och alldeles innan det vankas Halloween och All Helgona! Vad kan gå fel när man lägger ihop vänner, några flaskor öl och så en bricka med pretzels, småkorvar, gärna inlindade i deg s.k pinnkorv – ost och oliver. Det kan antingen bli inledningen till en helkväll med middag, eller bara en liten s.k get-together, där var och en går hem till sig och fortsätter kvällen på egen hand. Här får du smarriga varianter på oktoberfest-öl och recept på alla saker på brickan. Lycka till och PROUST!

Hofbräu München Oktoberfest
Kvarnagårdens Oktoberfest
Stjernsund Brygghus Oktoberfest
Paulaner Oktoberfest

Pretzels, pigs-in-blanket, hummus och pico de gallo - en Oktoberfestbricka som inte går av för hackor!

Det här behöver du:

Pretzels
Degen
Cirka 500 gram vetemjöl special
1 msk brödsirap
25 gram jäst
3 tsk salt
3 dl vatten (från kranen)

Till sjudning
2 liter vatten i en stekpanna med hög kant eller en vid kastrull
3 rågade msk bikarbonat

Pensling
1 äggula, uppvispad med lite vatten
Några nypor flingsalt

Pigs-in-blanket
5 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
4 tsk torkade örter
2 tsk salt
1,5 dl vatten
4 msk mjölk
0,5 dl matolja
Ölkorv efter tycke och smak. Jag valde10 stycken
kryddiga lammkorvar till mina Pigs-in-blanket.

Pensling
1 äggula, uppvispad med lite vatten
Sesamfrön till dekoration

Dippsåser
- Hummus
1 burk kikärtor
1 citron, skal och saft
2 vitlöksklyftor
2 tsk tahini
Några matskedar rapsolja
En knivsudd gurkmeja
1-2 tsk spiskummin
1-2 tsk paprika (jag använde rökt)
Olivolja eller vatten beroende på hur krämig
eller lös du vill ha din hummus
Smaka av med salt och svartpeppar

- Pico de gallo
1 liten rödlök
300 gram tomater, fint hackade
1-2 röd chili, fint hackad
4 msk olivolja
1 vitlöksklyfta, finhackad
4 msk rödvinsvinäger
1 kruka koriander, färsk och hackad
1 lime, saft och mest
Salt och svartpeppar från kvarnen

Gör så här:

Pretzels
Tag fram en bunke och smula ner jästen där, häll på vatten och sirpa och rör om så jästen löser upp sig. Blanda ner mjöl (lite i taget) och salt och knåda till en smidig deg i cirka 10 minuter. Täck bunken med plastfilm och låt den jäsa till dubbel storlek.

Tippa upp degen på ett bakbord och dela upp den i 10 delar. Rulla ut delarna till långa ormar och vik ihop till en kringla eller rundel. Se till att ändarna fäster ordentligt. Lägg nu en bakduk över dina kringlor och låt dem jäsa i ytterligare 20 minuter.

Medan du väntar sätter du på en stekpanna med kant eller en stor kastrull med vatten och bikarbonat. När kringlorna jäst klart låter du dem bada i det sjudande vattnet i en halv minut. Ta upp med hålslev och låt dem rinna av och vila i cirka 10 minuter på en ugnsplåt. Pensla sedan med ägg och strö tills sist flingsalt på dem. Grädda i 225 grader i cirka 10-12 minuter.

Pigs-in-blanket
Blanda de torra ingredienserna i en bunke och tillsätt de blöta. Knåda ihop en smidig deg och dela den sedan i delar. Rulla dessa delar till långa ormar.
Tag fram de korvar du valt, dela dem om du vill, och sedan lindar du degen runt dem. Börja längst ner och knip fast degen ordentligt, trä eller rulla sedan resten av degen runt korvarna. Lägg dem sedan på ett bakplåtspapper, pensla dem med äggula, strö sesamfrön över och baka sedan av dem i 200 graders värme i cirka 12-15 minuter eller tills de är torra och gyllene.
MUMS!

Dippsåser
- Hummus
Ner med alla ingredienser i en mixer och kör tills du har en slät massa. Smaka av med salt och peppar och eventuellt lite mer citron. Blanda massan med olivolja eller vatten beroende på hur krämig eller lös du vill ha din hummus.

- Pico de gallo
Blanda samman tomater, chili, lök och vitlök i en skål och vänd ner lime samt koriander. Häll över olja och vinäger smaka av med salt och peppar. Låt stå en stund så smakerna blandar sig gott!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Helgon, demoner dryckestips på STAR FM samt pumpa & alkoholfritt.
Nästa inlägg
Ravioli med hummer, ricotta och äggula

Du borde verkligen prova det här också!

Hemgjorda gåvor som värmer: marmelad, inläggningar och tomatsås...

2025/11/17

Apelsin i säsong – sol i varje klyfta

2025/11/12

Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

2025/11/10

Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör...

2025/11/06

Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

2025/11/03

Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat...

2025/10/31

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora...

2025/10/29

Halstrad lax med soyaglace

2025/10/27

Det behövs en värmande drink! Varför inte en...

2025/10/23

Nyponsoppa – en god soppa med känsla av...

2025/10/20

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Hemgjorda gåvor som värmer: marmelad, inläggningar och tomatsås …

    2025/11/17
  • Apelsin i säsong – sol i varje klyfta

    2025/11/12
  • Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

    2025/11/10
  • Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör – JA TACK!

    2025/11/06
  • Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

    2025/11/03

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!