Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon – perfekt middag och matlåda

by Anette Rosvall 2026/03/23
written by Anette Rosvall 2026/03/23
Skriv ut receptet
253

Det finns något särskilt med vardagsmat som både mättar för stunden och samtidigt löser morgondagens lunch. Har ni följt med i debatt på sociala medier som började med en ung influencer sa att hon aldrig skulle dejta en kille som tar med matlåda till jobbet. Och jag tänkte direkt: va? För mig är det nästan tvärtom. Det är något väldigt sympatiskt med människor som lagar mat hemma. Som gör en middag som räcker till flera måltider. Som öppnar kylskåpet på morgonen, plockar fram gårdagens middag och packar ner den i en matlåda. Det är ju både smart, gott och ganska vardagsromantiskt på sitt sätt. För mig är matlådan inte ett tecken på snålhet eller tristess. Det är ett litet bevis på att någon har stått i ett kök kvällen innan, lagat något gott och tänkt lite framåt. Och helt ärligt – en person som tar med matlåda till jobbet? Det låter mest som någon som har koll på livet. Hur tänker du? Är du för eller emot matlåda?

Middag som blir ännu bättre dagen efter

Kvällens middag blev en krämig kycklinggryta med champinjoner, spenat och grädde, smaksatt med dragon. Men jag lägger till några andra grytor med kyckling som också passar i matlådan. Jag tycker att vissa rätter rent utav kan bli godare dagen efter när smakerna har satt sig. Prova t ex att laga Raffes campingnudlar, Kyckling med schezuanpeppar eller Doro Wåt till middag och njut sedan till lunch också!

Heta camping nudlar med kyckling
Kyckling med schezuanpeppar
Kung Pau chicken

Kyckling med champinjoner, spenat och dragon

Portioner: 4

Det här behöver du:

600 g kycklingfilé
250 g champinjoner
2 nävar färsk spenat
3 dl grädde
1 röd paprika, fint hackad
1 schalottenlök eller liten gul lök
1 vitlöksklyfta
1–2 tsk torkad dragon
salt och svartpeppar

smör eller olja till stekning

Servera med ris och eventuellt en krispig sallad!

Gör så här:

Börja med att skära kycklingen i bitar. Skiva sedan champinjonerna och löken fint. Värm en panna och vänta på att en klick smör sakta smälter. Stek champinjonerna med lök och vitlök tills de svampen fått färg. Nu är det dags att bryna kycklingen i samma panna. Smaksätt med lite salt och peppar. Häll på en skvätt vin eller vatten och vispa ur pannan så alla smakerna löser sig. Ner grädde och dragon och låt alltsammans puttra medans riset kokar klart. Precis innan servering vänder du ner spenat och finhackad paprika så att det precis mjuknar.

Servera med ris – och packa gärna ner resterna i en matlåda.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Tunna pannkakor med soppa – en komplett torsdagsmiddag!
Nästa inlägg
Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens mormorskram

Du borde verkligen prova det här också!

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Tunna pannkakor med soppa – en komplett torsdagsmiddag!

2026/03/19

Prinsesstårta i glas – bättre sent än aldrig!

2026/03/18

Färskostkaka – rädda bären-kakan

2026/03/16

Njurtapp eller slaktarbiff – en god hemlighet i...

2026/03/13

Stroganoff – en gryta med anor!

2026/03/11

Hallongrottor – en klassiker man gillar!

2026/03/09

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

    2026/03/31
  • Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

    2026/03/29
  • Påskens efterrätter – går i gult och är alldeles lagom söt

    2026/03/26
  • Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens mormorskram

    2026/03/25
  • Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon – perfekt middag och matlåda

    2026/03/23

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!