Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Knopparna brister låt korkarna poppa

by Anette Rosvall 2026/04/27
written by Anette Rosvall 2026/04/27
150

Våren är här. Ljuset har återvänt, luften känns lättare och koltrasten kvittrar som besatt. Precis som knopparna brister i trädgården finns det all anledning att låta korkarna skapa härliga vårminnen.

Hos mig samlas minnena från urdruckna flaskor mousserande vin i en vinkyl i form av en High Hat i silver. Korkarna vittnar om firade stunder – stora som små. För egentligen behöver det inte vara mer än en solig eftermiddag på altanen för att öppna en härlig flaska bubbel! Men våren och försommaren är ju verkligen högsäsong för firande. Det börjar med påsken och sedan dundrar Valborg, Kristi Himmelsfärd, Pingst och Mors dag som ett pärlband. Därefter stundar oftast konfirmationer, studentfiranden och med största sannolik ett och annat jubileum. Ja och sedan har vi de där spontana kvällarna när man bara vill skåla för livet.

Så vad ska man välja i glaset? Håll till godo med mina bästa tips i lite olika prisklasser – från prisvärt bubbel till riktigt festliga flaskor.

Bubbel under 150 kr
Perfekt för mingel, picknick och större sällskap. Här hittar du friska och lättdruckna alternativ – som gör jobbet utan att ta över.

Lubanzi Chenin Blanc #2380
Loxarel a Pel, mousserande
Rotari Brut Riserva

Bubbel 150–300 kr
Här börjar det bli lite mer intressant. Fler nyanser, bättre struktur och ofta ett säkrare kort till både mat och skål.

Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut
Derbusco Cives
Doppio Erre Di Franciacorta Brut
Scheuermann Vin de Soda
Nicolas Brobergière Cuvée Rosé

Bubbel över 300 kr
När du vill lyfta stunden lite extra. Här finns champagner och premiumalternativ som bjuder på komplexitet, elegans och det där lilla som gör att man stannar till och bara njuter.

Henriot Brut Millésime
Champagne Charles Ellner Grande Réserve
Krone Cap Klassic
Billcart Salmon Brut Nature

Men det viktigaste?
Att faktiskt öppna flaskan. Inte spara den till “rätt tillfälle” – utan inse att det ofta redan är här. Så i vår säger jag: låt knopparna brista – och korkarna poppa.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande
Nästa inlägg
Indisk-inspirerad Brothy Rice – lika het som gott

Du borde verkligen prova det här också!

En svensk spritz på Petronella snaps med låg...

2026/05/15

Studenter, examen och jubileum på ingång – Tips...

2026/05/13

Grillad gravad lax med dillstuvad potatis – sommarens...

2026/05/11

Pankofriterade, vanamei-räkor och timutpeppar.

2026/05/06

Clover Club med rabarber – och en kväll...

2026/05/04

Ädelostostkulle med balsamicohonung, fikon och björnbär

2026/04/29

Indisk-inspirerad Brothy Rice – lika het som gott

2026/04/28

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • En svensk spritz på Petronella snaps med låg alkoholhalt

    2026/05/15
  • Studenter, examen och jubileum på ingång – Tips på mat & dryck hittar du här.

    2026/05/13
  • Grillad gravad lax med dillstuvad potatis – sommarens bästa kombination

    2026/05/11
  • Pankofriterade, vanamei-räkor och timutpeppar.

    2026/05/06
  • Clover Club med rabarber – och en kväll värd att fira

    2026/05/04

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!