Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt
Anette Rosvall

Kokboksförfattare, kreatör, mat- & vinskribent,

  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

fyll din brödstrut

by Anette Rosvall 2020/06/01
written by Anette Rosvall 2020/06/01

När jag var ung så var jag scout. Jag rasslade omkring i skogen och lärde mig allt om fåglar, djur, växter samt att snabbt göra upp eld snabbt utan tändstickor. På den där elden bakade vi gärna pinnbröd. I Emmas och min senaste kokbok så gjorde vi brödstrutar av ungefär samma deg. Ett elegant och riktigt roligt sätt att servera t ex skagenröra. Prova vettja!

Brödstrutar med god fyllning

Anette Rosvall När jag var ung så var jag scout. Jag rasslade omkring i skogen och lärde mig allt om fåglar, djur, växter samt att snabbt göra upp eld snabbt utan tändstickor. På den där elden bakade vi gärna pinnbröd. I Emmas och min senaste kokbok så gjorde vi brödstrutar av ungefär samma deg. Ett elegant och riktigt roligt sätt att servera t ex skagenröra. Prova vettja! Recept fyll din brödstrut European
Serves: 6-8

Ingredients

(6 stora eller 8 lite mindre)
5 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
4 tsk torkade örter
2 tsk salt
1,5 dl vatten
4 msk mjölk
0,5 dl matolja

6-8 stycken glass-strutar
aluminiumfolie

Instructions

Blanda de torra ingredienserna i en bunke och tillsätt de blöta. Knåda ihop en smidig deg och dela den sedan i 6-8 delar. Rulla dessa delar till långa ormar.

Slå in de färdiga strutarna i aluminiumfolie. Börja längst ner och knip fast degen ordentlig trä eller rulla sedan resten av degen runt strutarna. Ställ dem sedan upp och ner över ett muffinsbläck eller koppar som tål ugnsvärme och baka av dem i 200 graders värme i cirka 12-15 minuter eller tills de är torra och gyllene.

När de är klara placerar du dem i varsitt glas och låter dem svalna innan du fyller dem med något riktigt gott. På bilden är det skagenröra. I morgon får du mitt recept på lite olika goda röror man kan fylla sina strutar med!

MUMS!


0 comment
0
FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

previous post
Nudlar kräver sörpel!
next post
Görans laxtårta

You may also like

Boeuf Bourguignon inspirerad av Julia Childs kan vara...

2021/01/18

Min godaste vaniljkaka är perfekt spröd och saftig...

2021/01/17

När rester blir bästa rätten. Mac n cheese...

2021/01/16

Jonas mosters bästa kaka.

2021/01/15

Korv med potatismos på planka

2021/01/14

Tänk hållbart och förädla råvaror i säsong

2021/01/12

Bi bim bap – smaskig, kladdig och alldeles...

2021/01/11

Den amerikanska soppgrytan clam chowder på mitt sätt.

2021/01/10

Kyckling med skummad dragongrädde, primörer, risotto med tryffel...

2021/01/09

Krabburgare med majrovesallad

2021/01/08

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Boeuf Bourguignon inspirerad av Julia Childs kan vara världens godaste gryta.

    2021/01/18
  • Min godaste vaniljkaka är perfekt spröd och saftig på samma gång.

    2021/01/17
  • När rester blir bästa rätten. Mac n cheese på mitt sätt.

    2021/01/16
  • Var inte rädd för söta viner!

    2021/01/16
  • Jonas mosters bästa kaka.

    2021/01/15

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt God Jul gott grilla grillat jordgubbar jul kyckling kärlek kött köttfri måndag lax långkok midsommar ost paj party rabarber recept räkor smör smörgåstårta soppa svenskt kött sylt tips tävling tårta vardag vin vitt vin

Instagram

Följ mig på YouTube

https://youtu.be/wonThNBTPg8
https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

Radio/TV/Tidning

  • Vem vill inte ha hårda paket till jul? Än finns det tid.

    2020/12/18
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – Jag pratar på STAR FM

    2020/12/13
  • Jag vägrar en jul utan portvin och annat sött – Missa inte tipsen här eller på STAR FM.

    2020/12/04
  • Vi måste ju ändå snacka om glöggen tre goda glögg-tips på STAR FM.

    2020/11/27

Favoriter just nu!

Artikel om Öl och tunnbindning
Artikel om julbrygder
Artikel om hållbarhetsarbete i Kalifornien
Mat med kål
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top