Devilsfoodcake med Caramel- & Baileysfrosting som födelsedagstårta.

by Anette Rosvall

Idag fyller jag år och även om det knappt märks med tanke på allt regn, så är det faktiskt mitt i sommaren. Så här har det så klart varit i hela mitt liv, ja, att jag har fyllt år mitt i sommaren alltså. På sommaren är man ju sällan hemma, så när jag var liten hade jag mycket sällan kalas. Det har jag tagit igen med dunder och brak som vuxen. Jag firar alltid, och oftast med fler människor än jag har mat och stolar till 😉 Jag älskar att ha fest och självklart skall det ätas tårta. Vet inte riktigt men tror att det blir en sån här ungefär.

Kakreceptet på Devilsfoodcake är ifrån boken Det bästa ifrån Magnolia Bakery New York. Det är en härlig fluffig chokladig kaka. Men toppingen av Caramel- & Baileysfrosting gjorde jag och Emma när vi jobbade med Bailys. Nu finns det minst fyra varianter på den gräddiga likören. Alla med lite olika smakbild. Din frosting kan alltså få extra smak av kaffe, whisky, mörk choklad, mandel eller den vanliga varianten med mjölkchoklad. Prova vettja!

Devilsfoodcake med Caramel- and Baileysfrosting

Det här behöver du:

KAKA
4 ¾ dl vetemjöl
1,5 tsk bikarbonat
2,5 dl kakao
0,5 tsk salt
170 gram smör rumsvarmt
3,5 dl farinsocker
2,25 dl socker
3 stora ägg (uppdelade i vita och gula)
3,5 dl kaffegrädde
2 tsk vaniljsocker

Kola- och Baileys Frosting
225 gram smör
11 dl siktat florsocker
3,5 dl farinsocker
drygt 1 dl mjölk
4 msk Baileys med kaffesmak
2 msk cane syrap eller mörk sirap
2 tsk vaniljsocker

 

Gör så här:

Kakan
Sätt ugnen på 160 grader och ta fram 3 stycken formar med löstagbar botten. Smöra och mjöla dem och ställ dem åt sidan medan du siktar mjöl, bikarbonat, kakao och salt i en skål. Vispa smöret tills det är mjukt och smidigt (cirka tre minuter med elvisp). Tillsätt farin- och strösocker och vispa tills det är vitt och fluffigt. Tillsätt äggen ett i taget och vispa ordentligt mellan varje. Häll sedan de torra ingredienserna i smeten i omgångar tillsammans med mjölk och vaniljsocker. Häll smeten i kakformarna och grädda i 20–30 minuter eller tills bakstickan är torr när du tar ut den. Låt kakorna svalna innan du lägger på glasyren.

Frosting
Vispa smöret tills det är mjukt och krämigt tillsätt båda sockersorterna i omgångar vispa i cirka 2 minuter med elvisp. Tillsätt mjölk, Baileys och sirap och vispa tills frostningen har bredbar konsistens.

Du borde verkligen prova det här också!

6 comments

Edit Künstlicher 2012/06/29 - 09:20

HURRRA! HURRRA! HURRA! HUUUUUURRRRRRA!!!

Pernilla 2012/06/29 - 11:49

Hurra för dig!! Kalaset kommer ju bli succé om du ska bjuda på en sån tårta. Den är fantastisk och det säger jag av egen erfarenhet. Fick smaka på den när du och Emma hade gjort den till bloggeventet 🙂
Ha en underbar födelsedag!! 🙂

Anette Rosvall 2012/07/01 - 07:17

Tack! Jo precis det är exakt samma tårta, eller exakt den för att vara precis 😉

Maria 2012/06/29 - 14:23

Hjärtliga gratulationer på din dag!

Det här blir kanske makens försenade födelsedagstårta. Den verkar vara gudomligt god!

Sandra 2012/06/29 - 21:20

GRATTIS!

Jäkla så god den ser ut!

Anette Rosvall 2012/07/01 - 07:18

Den är jättegod, bottnarna är tunga och chokladiga, och frostingen är precis lagom söt och geggig.

Comments are closed.