Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Har du provat ”Lubb”?

by Anette Rosvall 2017/07/08
written by Anette Rosvall 2017/07/08
recept, Anette Rosvall, lubb, kalixrom, gräddfil
25,9K

Har du provat lubb? Det är en fisk som liksom laken lever på havsbotten och äter snäckor, musslor och diverse små skaldjur. Det i sin tur leder till att smaken på sagda fisk får en liten skön skaldjurssötma.

Igår lagade jag till ett gäng lubbfiléer tillsammans med härlig färskpotatis, löjrom från kalix, hängd och pimpad gräddfil och syrad schalottenlök. Det blev makalöst gott på en skönt sommarenkelt sätt. Prova själv får du se!

Lubb, med potatis, löjrom, gräddfil och dill

Portioner: 4

Det här behöver du:

600 gram filé (det går att byta ut mot t ex torsk men försök att få tag på lubb det är en upplevelse)
25 gram smör
1 dl vitt vin
en liten knippa dill
en skiva citron
4-600 gram färsk potatis (beroende lite på hur hungrig du är)
8 msk kalix löjrom
3 dl gräddfil
3 msk majonäs
1 skvätt olivolja
1 skvätt citronsaft
salt och peppar
3 stycken schalottenlök i tunna skivor
1-2-3 lag (gjord på 0,5 dl socker, 1 dl ättika och 1,5 dl vatten som kokas upp)

 

Gör så här:

Börja med att pickla löken, koka upp din 1-2-3 lag och lägg ner den finskurna löken där i, tag kastrullen ifrån värmen och låt stå ett tag. Spara dock några lökringar till fisksåsen. Skrubba och koka sedan potatisen och rejält saltat vatten. Medan du väntar hänger du gräddfilen i ett kaffefilter, den kan vänta där tills resten av ingredienserna är klara.

Koka sockerärtorna helt kort, och plocka några fina dillvippor till dekoration.

Smält smöret i din stekpanna, häll på vinet och låt även en skiva citron, ändarna utav schalottenlöken samt dillens stjälkar följa med ner i smöret. När det är varmt lägger du ner fiskbitarna. Stek bara i några få minuter per sida, salta och peppar vänd, och lägg sedan fisken på ett hushållspapper. Tag nu bort dill, citron och lök ifrån panna, fyll på med en liten skvätt vin och en liten knopp smör och vispa ur alla goda smaker. Tag sedan panna av värmen.

Vänd nu din uppmärksamhet till grädfilen. Lägg den i en skål och blanda den med majonäs, en liten skvätt olja, en liten skvätt citronsaft och smaka sedan av med salt och peppar.

När potatisen är klar är det dags att lägga upp rätten. Gör så här, skär potatisen i halvor och lägg lite stökigt på tallriken. Lägg fisken bredvid och häll en liten skvätt av den ljumna fiskbuljongen däröver och toppa med schalottenlök. Gräddfilssåsen liksom strösslar du över potatisen och sedan delar du rättvist upp kalix löjrommen över potatis och sås, till sist dekorerar du med dillvipporna. Servera gärna med sockerärtor och ett riktigt gott vitt vin. Jag valde champagne och det var supersmarrigt!

Har du lagat det här?
Hur gick det? Tagga mig gärna på instagram när du visar din bild. https://www.instagram.com/anetterosvall/

0 comment 5 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

previous post
Fyllde på lyckopåsen och jobbade på mina fräknar!
next post
Musslor på längden och tvären nr 3 – Clamchoweder på mitt sätt.

You may also like

Här tipsar jag om några av mina bästa...

2023/03/20

Dillkött är nog en av de godaste grytorna...

2023/03/15

Halleluja! Jag har ätit Albins rödvinsbrässerade högrev!

2023/03/10

Vill helst bara vara hemma och laga lasagne.

2023/03/08

Ännu mera mackor till folket! Här kommer en...

2023/03/07

Här tipsar jag om några av mina bästa...

2023/03/01

Tårta med choklad- och körsbärsfyllning, vevgrammofon och en...

2023/02/28

Kall-varm, kärleksfull pasta med tonfisk och senap.

2023/02/27

En Toast Greta är bannemej en av de...

2023/02/24

Något av det mysigaste jag vet…

2023/02/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Känner du till Albariño eller Alvarinho en populär grön druva som ger ljuvliga viner.

    2023/03/20
  • Här tipsar jag om några av mina bästa sallader och tillbehör.

    2023/03/20
  • Dillkött är nog en av de godaste grytorna jag vet.

    2023/03/15
  • Halleluja! Jag har ätit Albins rödvinsbrässerade högrev!

    2023/03/10
  • Vill helst bara vara hemma och laga lasagne.

    2023/03/08

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt God Jul gott grilla grillat hallon kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lax lätt långkok midsommar nyår ost paj party pasta rabarber recept smör soppa svenskt kött tips tårta vitt vin ägg äpple

Instagram

Följ mig på YouTube

https://youtu.be/wonThNBTPg8
https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

Samarbeten

  • Men då är det äntligen dags för semlor. Fettisdagen är här!

    2023/02/21
  • Do you like Pina Colada? JA absolut!

    2023/01/19
  • Semla nummer ett är en variant med choklad och hasselnötter.

    2023/01/17
  • Jag gillar att vara busig. Fram med semlorna nu!

    2023/01/13

Media & TV/Radio

  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

    2021/12/20
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt