Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Tisdagen blir guldkantad i sällskap med citronpanncottan här under.

by Anette Rosvall 2017/09/19
written by Anette Rosvall 2017/09/19
Skriv ut receptet
tisdagstårtan, anette Rosvall, citronpannacotta, chili, recept
2,3K

Att fira med tårta, bakverk eller dessert brukar de flesta göra på helgen. Men då är det ju så mycket annat som är roligt så jag tänker att ni kanske istället borde toppa en helt vanlig tråk-tisdag med något lite extra smarrigt. Jag kommer att tipsa om det i alla fall under rubriken tisdagstårtan. Du väljer så klart själv om lagar till  det direkt eller väntar till senare. Men du, lova att du gör det, för både knopp och själ blir så mycket gladare om man får njuta av en liten bit sött. Den här godingen är från Emmas och min underbara tid som tidningen Amelias matinspiratörer.

Citronpannacotta med stingigt chilifras

Det här behöver du:

1 citron, skal och saften
2 lime, skal och saft
3 dl tjockgrädde
1 dl multigelésocker

Topping:
3 dl mandelbiskvier
2 msk limoncello (går att byta mot annan citrussmakande likör)
Choklad och chilikrydda (Santa Maria)

Dekorera med hallon eller andra trevliga små bär

Gör så här:

Börja med själva pannacottan, blanda ihop alla ingredienser i en kastrull, rör runt, koka hastigt upp och sänk sedan värmen och låt det hela puttra i någon minut. Sedan häller du vätskan i små glas eller koppar, ställer dem svalt i minst en timme. Under tiden fiffar du med toppingen, som är exakt lika enkel att göra. Krossa biskvierna och blanda med likören, krydda med choklad och chilikrydda efter tycke och smak. När det är dags att äta strösslar du topping och bär över pannacottan och äter med glad min!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Lägg in dina rödbetor själv!
Nästa inlägg
Porchetta som burgare med coleslaw på majrova.

Du borde verkligen prova det här också!

Snabba filmjölksbrödet med frön och torkad frukt

2026/06/10

Mellan hägg och syren kommer fläder och jordgubbar.

2026/06/08

En jättestor smörgåstårta – när hela gänget ska...

2026/06/05

S.O.S – Nationaldagen bjuder på sill, ost och...

2026/06/03

Nu duggar högtidsdagarna tätt – och sillen har...

2026/06/01

Grilla med morsan, och bjud på gott vin...

2026/05/29

Knäckig mandelkorg med glass och bär – en...

2026/05/27

Potatis- och purjolökssoppa på mitt sätt – och...

2026/05/25

Vegetarisk buffé med grillad sötpotatis

2026/05/22

Krämig, silkeslen och så god att man glömmer...

2026/05/20

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Sommarsnittar med getost, bär och en härlig citronhonung

    2026/06/12
  • Snabba filmjölksbrödet med frön och torkad frukt

    2026/06/10
  • Mellan hägg och syren kommer fläder och jordgubbar.

    2026/06/08
  • En jättestor smörgåstårta – när hela gänget ska mätta

    2026/06/05
  • S.O.S – Nationaldagen bjuder på sill, ost och snaps.

    2026/06/03

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!