Nudlar kräver sörpel!

by Anette Rosvall

Rör runt med pinnarna i skålen, dra upp nudlarna, skålen skall hållas ganska nära munnen och sedan slurpar du in nudlarna i munnen så att du samtidigt får i dig en massa god buljong och grönsaker. Det ska låta när man äter nudlar, så det krävs ett rejält sörpel!

I det här receptet fyller man på med kyckling, men det går lika bra med tofu, biff eller anka. Prova och du, glöm inte att surpla! Soppan är så frisk, len och ljuvlig och tinar upp den frusnaste av själar. Dessutom är den så nyttig att du sen med världens bästa samvete kan äta en smarrig dessert efteråt.

asiatiskt, recept, buljong, gomadressing, soppa

Anettes nudlesoppa

Det här behöver du:

½ riven solo vitlök
½ tsk riven ingefära
1 msk olja
2 ½ dl kycklingbuljong (Soppan på bilden är gjord med köttbuljong)
½ kycklingfilé (Soppan på bilden är gjord med entrecote)
½ strå citrongräs
50 g risnudlar (Soppan på bilden är gjord med udonnudlar)
2 ½ cm fint skuren purjolök
½ finskuren röd chili
1 stjärnanis

Marinad
lite riven ingefära
½ pressad vitlöksklyfta
2 msk sesamolja
salt och peppar

Gör så här:

Dekorera med färsk korriander, färska små plommontomater och sesamfrön Låt kycklingen marinera ett tag innan du sätter igång med soppan. Hetta upp oljan i en kastrull. Fräs vitlök och ingefära i den varma oljan och häll sedan på buljongen. Banka lite på citrongräset citrongräset och lägg även i det. Koka upp detta, dra sedan bort soppan från plattan och låt den stå och dra med locket på medan du steker kycklingfilén så att den får fin färg samt är helt genomstekt förstås. Låt kycklingfilén svalna en stund, under tiden silar du buljongen så att den blir helt klar, inget tjafs kvar. Koka nudlarna enligt anvisningarna på förpackningarna och låt dem hoppa ner i en rejäl soppskål. Värm upp buljongen igen, häll den över nudlarna i tallriken och garnera med purjo, chili, kyckling och till sist en lite koriander, champinjoner och lite sesamfrön på toppen. Voilà!

Du borde verkligen prova det här också!

1 comment

Gunnar 2012/10/31 - 19:11

Matkasse
Hej,
http://www.matkasse.com/
Jag har gjort en sida där jag samlat Sveriges alla matkassar. Gå gärna in och betygsätt de olika leverantörerna och kolla vilka som levererar till ditt postnummer.
//Gunnar

Comments are closed.