Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

En engelsk fruktkaka kräver tid och engagemang lite som en härlig kompis

by Anette Rosvall 2020/12/03
written by Anette Rosvall 2020/12/03
Skriv ut receptet
3,6K

I England gör man sin fruktkaka minst fyra veckor innan jul, sedan står den i skafferiet eller kylen och kräver engagemang. För att få den så där härligt tung och fuktig så måste man gulla med den. Man fuktar den med konjak lite då och då vänder den försiktigt så att vätskan täcker hela kakan. Sedan gäller tålamod för tricket är att inte börja smaka på den får då är den nog slut innan julafton.

Fruktkaka till jul på mitt sätt

Det här behöver du:

Fyllning
200 gram fikon
2 dl apelsinmarmelad gärna med whiskeysmak
1 dl russin
en liten näve tranbär
0,5 dl konjak
 
Kaka
2 dl hackade valnötter
200 gram smör (rumsvarmt)
3 dl brun farin
100 gram riven mandelmasssa
4 ägg
2 msk glöggkrydda
3,5 dl vetemjöl (siktat)
0,5 tsk bikarbonat (siktat)
 
Efteråt
Några skvättar konjak
Florsocker
garnering

Gör så här:

Börja med att lägga alla ingredienser till fyllningen i en skål och låt allt ligga där och gosa i minst 30 minuter.  Sedan smörar du en avlång brödform (1,5 liter) lägg ett  smörpapper i botten så blir det lättare att få ur kakan ur formen när den är klar.
Sätter ugnen på 170 grader och börjar med att rosta valnötterna i cirka 7 minuter. Se till att de inte står för länge i värmen, då kan de lätt bli brända. Vispa smör och brunt farin tills det är fluffigt. Tillsätt ägg en ett i taget och fortsätt att vispa ordentligt. Ner med de hackade, rostade valnötterna, den rivna mandelmassan, kryddorna och så till sist vänder du ner det siktade vetemjölet och bikarbonaten vispa precis så mycket så att allt är väl blandat.
Häll ner smeten i bakformen och låt kakan gå i ugnen i cirka 75 minuter eller när din kaksticka är torr när du pickar kakan. Ta ut kakan när den är färdig och låt den svalna. Fukta den med konjak och plasta in den, låt den stå svalt och fukta kakan lite då och då med konjak så att den inte torkar. Innan servering så skall den garneras med mängder av florsocker och lite röda fina bär på toppen eller som här med kanderade valnötter och små inlagda aprikoser.

0 comments 1 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Vinterns härliga grönkålspaj med stilton, valnötter och hållbart grönt
Nästa inlägg
Jag vägrar en jul utan portvin och annat sött – Missa inte tipsen här eller på STAR FM.

Du borde verkligen prova det här också!

Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

2025/11/10

Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör...

2025/11/06

Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

2025/11/03

Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat...

2025/10/31

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora...

2025/10/29

Halstrad lax med soyaglace

2025/10/27

Det behövs en värmande drink! Varför inte en...

2025/10/23

Nyponsoppa – en god soppa med känsla av...

2025/10/20

Pinsa istället för Pizza – snabbt, gott och...

2025/10/15

Sardiner, ansjovis och boquerones – Små fiskar med...

2025/10/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

    2025/11/10
  • Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör – JA TACK!

    2025/11/06
  • Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

    2025/11/03
  • Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat gott till mousserande viner.

    2025/10/31
  • Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora ambitioner

    2025/10/29

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!