Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Supersmarrig laxrilette med vacker rosa syrad lök på smörfrasigt bröd.

by Anette Rosvall 2021/02/22
written by Anette Rosvall 2021/02/22
Skriv ut receptet
2,1K

Ni kanske ser att det är underbart sommargrönt i bakgrunden. Det beror på att det här är receptet till en av de snittar jag fixade till Året Runt för ett bra tag sedan. Det var tips på sånt man lätt kunde svänga ihop till en sommarfest. Men den här laxriletten sitter som en smäck till alla sorters tillställningar sommar som vinter. Den går alldeles utmärkt att färdigställa i förväg och håller sig finfint i både frys och kyl. Dessutom passar den både på snitt och smörgås så varför inte göra en omgång till sportlovet så du kan göra en riktigt god matsäcksmacka.

Laxrilette och picklad lök på smörrostat bröd

Det här behöver du:

Laxrillette (blir cirka 7 dl färdig rilette)
50 gram smör
300 gram färsk laxfilé
1 msk smetana
1 äggula
150 gram kallrökt lax
1 stor gul lök
ett litet knippe dill
ett litet knippe gräslök
några cornichons-gurkor
2 msk sherryvinäger
olivolja
vitpeppar

Till snittarna
10 skivor rostbröd

Picklad lök
2 st röda lökar i tunna, tunna skivor
lag
1 dl socker
2 dl ättika
3 dl vatten

Gör så här:

Börja med att dela den färska laxen i mindre bitar och sedan koka den i saltat vatten i cirka 10 minuter. Häll av vattnet och låt den svalna medan du finhackar rökt lax, lök, gurka och örter. Smält 50 gram smör, låt det svalna lite och rör sedan ner smetana och ägg. Blanda nu ner resterande ingredienser och mosa ihop röran tills det blir som ett grynigt pålägg. Lägg det i en skål och ställ det svalt tills du skall göra dina små snittar. (om det blir över så håller det i några dagar i kylskåpet)

Rosta brödet och skär sedan av kanterna. Gör nu som andan faller på, dela brödskivorna i fyrkanter, trekanter eller tryck ut små rundlar. Lägg upp bröden på en bricka och lägg sedan små klickar utav den kalla laxriletten på, toppa med picklad lök.

Börja med att skära din lök i så tunna skivor du kan. Lägg dessa i en glasburk eller en fin skål. Koka upp lagen tills sockret har smält. Häll sedan lagen över lökskivorna och låt dessa svalna helt innan du använder den. Den här löken håller i ett par veckor i kylskåpet och är god till det mesta.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
En underbar middagsutmaning gjorde kålpuddingen smaskigt vegetarisk.
Nästa inlägg
Vinkokt röd pasta…

Du borde verkligen prova det här också!

Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

2025/11/10

Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör...

2025/11/06

Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

2025/11/03

Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat...

2025/10/31

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora...

2025/10/29

Halstrad lax med soyaglace

2025/10/27

Det behövs en värmande drink! Varför inte en...

2025/10/23

Nyponsoppa – en god soppa med känsla av...

2025/10/20

Pinsa istället för Pizza – snabbt, gott och...

2025/10/15

Sardiner, ansjovis och boquerones – Små fiskar med...

2025/10/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

    2025/11/10
  • Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör – JA TACK!

    2025/11/06
  • Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

    2025/11/03
  • Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat gott till mousserande viner.

    2025/10/31
  • Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora ambitioner

    2025/10/29

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!