Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Rosa bubblor och en grön risotto gör gott och vårlikt i glas och på tallrik.

by Anette Rosvall 2021/03/24
written by Anette Rosvall 2021/03/24
1,2K

Här kommer alltså den första delen i min serie om mat som passar till vinerna från Loxarel – den familjeägda vinproducenten i Penedés helt nära storstaden Barcelona. Producenten Loxarel är specialiserade på viner med ekologisk och biodynamisk status som görs under appellationen och kvalitetsmärkningen Classic Penedès. Idag är det fjärde generationen i familjen Mitjans som bedriver verksamheten. Mitt allra första tips är en grön, skön och lite vårlik risotto som passar som hand i handske till producentens rosé – Loxarel A Pèl Rosé Brut Natur Reserva #72692.

Det här vinet är alltså ett ekologiskt och biodynamiskt framställt helt torrt, friskt, och fruktigt rosé bubbel med smak och doft med toner av friska röda bär, en viss sälta, fräsch örtighet, mineralitet, rosa grapefrukt och smöriga kex. Vinet är gjort på 60% Pinot Noir och 40% Xar-el-Lo Vermell. Vingårdarna ligger på mer än 700 meter över havsytan och druvorna skördas förhand. Vinet är framställt enligt de strikta reglerna för Classic Penedès med traditionell metod och en andra jäsning på flaska. A Pèl rosé har sedan vilat 24 månader på jästfällningen.

Den första rätten till det här vinet är en grön risotto med syrlig sallad på rödbeta och smörgåskrasse. Smakerna här balanserar vinets höga, krispiga syra med sin krämiga konstisens. De gröna inslagen som sockerärtor, bladspenat, fänkål och den kryddiga smörgåskrassen plockar upp örtigheten i vinet. Rätten toppas av rödbetor som oftast har en lite jordig mörk smakbild, jag har blandat dem försiktigt med både fetaost och en syrlig dressing, jag kan lova att det sitter som en smäck till vårt bubbliga rosévin. Hedra våren med grönt och rosa vettja!

Grön risotto med syrlig sallad på rödbeta, smörgåskrasse

Det här behöver du:

2 dl torr vermouth (eller vitt vin)
8 dl grönsaksfond (varm eller ljummen)
25 gram Smör
4 dl risottoris
1 fint hackad gul lök
5 cm purjolök, fint skivad
2 fint hackade vitlöksklyftor
100 gram fint hackad fänkål
100 gram bladpersilja, hackad
150 gram färsk bladspenat
150 gram sockerärtor
minst 1,5 dl fint riven parmesanost

1 paket smörgåskrasse

150 gram fetaost
400 gram rödbeta (kokt)
citronsaft
olivolja
salt och peppar

Gör så här:

Smält smöret i pannan och lägg i lök, vitlök, fänkål, purjolök och vänta tills de har mjuknat men inte fått färg. Lägg i ytterligare en liten klick smör till och låt det smälta, nu i med riset och låt det bli blankt utav smöret. När allt ris är blankt så häller du på vermouthen, låt den ånga ur helt så att alkoholen försvinner vi vill bara ha den goda syran. Sänk nu värmen till ganska låg, det skall bara småputtra. Häll på lite buljong i taget och rör om hela tiden. När buljongen är slut bör riset vara spänstigt men utan kärna, vänd i dina gröna grönsaker och örter, drag pannan åt sidan, och gör rödbetssalladen. Precis innan servering, lägger du i en liten knopp smör i din risotto och serverar den med din rödbetssallad.

Gör en rödbets- och fetaostsallad genom att skära rödbetorna i fina kuber, smula ner fetaosten och klipp smörgåskrasse fint. Blanda alltihop med citronsaft, salt, peppar och god olivolja. Toppa risotton med rödbetssalladen och dekorera med smörgåskrasse.

Har du lagat det här?
Hur gick det? Tagga mig gärna på instagram när du visar din bild. https://www.instagram.com/anetterosvall/
0 comment 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

previous post
Pimpad löksoppa för två hungriga själar!
next post
Nördiga och riktigt bra tips om mat och dryck inför påskhelgen här och på Club House.

You may also like

Du måste prova att baka Monikas limpa!

2023/04/01

Fredag med guldkant = Sauce Diane, syrlig tomatsallad...

2023/03/31

Skryta lite för de jobb jag gjort på...

2023/03/30

Salig åminnelse – Jag tror jag lagar svärmorsans...

2023/03/29

Riesling kommer i massor av olika färger och...

2023/03/27

Här tipsar jag om några av mina bästa...

2023/03/26

Åkes Key Lime Pie är både enkelt att...

2023/03/22

Känner du till Albariño eller Alvarinho en populär...

2023/03/20

Här tipsar jag om några av mina bästa...

2023/03/20

Dillkött är nog en av de godaste grytorna...

2023/03/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Du måste prova att baka Monikas limpa!

    2023/04/01
  • Fredag med guldkant = Sauce Diane, syrlig tomatsallad och ett smackedäng rödpang

    2023/03/31
  • Skryta lite för de jobb jag gjort på sistone borde man ju kunna få göra utan att skämmas?

    2023/03/30
  • Salig åminnelse – Jag tror jag lagar svärmorsans Pascha i påsk.

    2023/03/29
  • Riesling kommer i massor av olika färger och smaker.

    2023/03/27

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt God Jul gott grilla grillat hallon kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lax lätt långkok midsommar nyår ost paj party pasta rabarber recept smör soppa svenskt kött tips tårta vitt vin ägg äpple

Instagram

Följ mig på YouTube

https://youtu.be/wonThNBTPg8
https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

Samarbeten

  • Skryta lite för de jobb jag gjort på sistone borde man ju kunna få göra utan att skämmas?

    2023/03/30
  • Men då är det äntligen dags för semlor. Fettisdagen är här!

    2023/02/21
  • Do you like Pina Colada? JA absolut!

    2023/01/19
  • Semla nummer ett är en variant med choklad och hasselnötter.

    2023/01/17

Media & TV/Radio

  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

    2021/12/20
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt