Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Ett maffigt och gott bakverk. Tada! I give you Chocolateswirl cheesecake eller cheesecake med chokladsnurr.

by Anette Rosvall 2021/07/13
written by Anette Rosvall 2021/07/13
510

Jag vet att jag är lite tidigt ute för fruntimmersveckans baktips. Men jag tänker att det är bra att testa lite så våra damer får det allra bästa på sina namnsdagar. Här kommer ett maffigt och gott bakverk – I give you Chocolateswirl cheesecake eller cheesecake med chokladsnurr. Ett recept som jag publicerat i en av mina böcker för ett tag sedan. Den här cheesecaken har en syndigt mörk chokladig botten och en sidenmjuk fyllning som får en extra puff av den virvel av choklad man blandar in i krämen innan bakning.

Lycka till och smaklig spis!

Chocolate Swirl Cheesecake (eller cheesecake med chokladsnurr)

Det här behöver du:

Botten
100 gram smält smör
3,5 dl smulade chokladkex

Fyllning
800 gram philadelfiaost
2,5 dl strösocker
5 stora ägg (rumstempererade)
2 msk vispgrädde
1 msk vaniljsocker

Topping
4 msk vispgrädde
120 gram mörk choklad

Gör så här:

Sätt ugnen på 160 grader, smöra sedan en springform cirka 25 cm i diameter. Börja med att göra botten, blanda kexxmulor med smält smör. Tumma ut i springformen och grädda i cirka 10 minuter ta ut ur ugnen och låt svalna medan du gör fyllningen.

Vispa philadelfiaost mjukt och smidigt, tillsätt socker och ägg i omgångar tills det är krämigt. Tillsätt till sist grädde och vanilj. Skrapa i botten med en slickepott så att inget ligger oblandat i botten av skålen.

Gör nu toppingen, häll grädden i en kastrull och låt den koka upp, lägg i chokladen i små bitar och låg den sakta smälta, ställ åt sidan.

Häll fyllningen på botten och droppa chokladtoppingen skedvis över fyllningen. Dra till sist med en kniv så att chokladtoppingen åker ner i fyllningen i ett vackersnurrmönster.

Grädda i 1 timme, kika om kanterna är fasta och om mitten rör sig lite när du skakar formen. I så fall är kakan klar, låt den svalna i ugnen med luckan öppen. Sedan är det dags att plasta kakan och ställa den i kylen i minst 2 timmar. Servera rumstempad!

Har du lagat det här?
Hur gick det? Tagga mig gärna på instagram när du visar din bild. https://www.instagram.com/anetterosvall/
0 comment 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

previous post
Läskande, fräsch och lagom sött – Peach Ice Tea – med eller utan alkohol
next post
Har nu förstått storheten med smashed burgers men även friterad kapris!

You may also like

Åkes Key Lime Pie är både enkelt att...

2023/03/22

Här tipsar jag om några av mina bästa...

2023/03/20

Dillkött är nog en av de godaste grytorna...

2023/03/15

Halleluja! Jag har ätit Albins rödvinsbrässerade högrev!

2023/03/10

Vill helst bara vara hemma och laga lasagne.

2023/03/08

Ännu mera mackor till folket! Här kommer en...

2023/03/07

Här tipsar jag om några av mina bästa...

2023/03/01

Tårta med choklad- och körsbärsfyllning, vevgrammofon och en...

2023/02/28

Kall-varm, kärleksfull pasta med tonfisk och senap.

2023/02/27

En Toast Greta är bannemej en av de...

2023/02/24

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Åkes Key Lime Pie är både enkelt att göra vansinnigt god att äta.

    2023/03/22
  • Känner du till Albariño eller Alvarinho en populär grön druva som ger ljuvliga viner.

    2023/03/20
  • Här tipsar jag om några av mina bästa sallader och tillbehör.

    2023/03/20
  • Dillkött är nog en av de godaste grytorna jag vet.

    2023/03/15
  • Halleluja! Jag har ätit Albins rödvinsbrässerade högrev!

    2023/03/10

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt God Jul gott grilla grillat hallon kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lax lätt långkok midsommar nyår ost paj party pasta rabarber recept smör soppa svenskt kött tips tårta vitt vin ägg äpple

Instagram

Följ mig på YouTube

https://youtu.be/wonThNBTPg8
https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

Samarbeten

  • Men då är det äntligen dags för semlor. Fettisdagen är här!

    2023/02/21
  • Do you like Pina Colada? JA absolut!

    2023/01/19
  • Semla nummer ett är en variant med choklad och hasselnötter.

    2023/01/17
  • Jag gillar att vara busig. Fram med semlorna nu!

    2023/01/13

Media & TV/Radio

  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

    2021/12/20
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt