Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Jag bjuder dig gärna på en löktarte, frasig, söt och stark på samma gång.

by Anette Rosvall 2021/07/07
written by Anette Rosvall 2021/07/07
Skriv ut receptet
3,9K

Jajamen så är det! Jag bjuder gärna på en löktarte. En frasig botten där karamelliserade lökar i olika färg och form fått en riktigt god söt-stark smaken. Den här pajen passar utomförträffligt precis som den är eller tillsammans med en grönsallad. Men den är god som sällskap till rökt fisk, grillat kött eller som en del av en buffé också.

Löktarte, frasig, söt och stark

Portioner: 6

Det här behöver du:

1 pkt färdig färsk smördeg
minst 6 msk smör
en skvätt olja
2 msk flytande honung
2 vitlöksklyftor
2 kvistar färsk dragon
8 stora lökar ( röda, vita och gula)
skurna i tjocka skivor
en skvätt dragonvinäger

Gör så här:

Börja med att sätta ugnen på 225 grader. Ta fram en stekpanna som klarar av att gå i ugnen. Häll i en skvatt olja och en klick smör. Låt smöret smälta långsamt och fös sedan ner honung, vitlök, vinäger och dragonkvisten. Lägg dina lökskivor i ett snyggt mönster ovanpå och låt dem först bli gyllenbruna på ena sidan innan du vänder på dem och låter dem få färg även på andra sidan. När de är härligt karameliserade drar du pannan av spisen och lägger smördegen som ett täcke över allt det goda. Låt pajen gå i ugnen i 20 minuter. När den är gyllenbrun och vacker tar du ut den. Vänder upp den försiktigt (bränn dig inte) klipp färsk persilja över och servera ljummen.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Bykrogen Burs en charmig och rufsig trädgårdsservering på Gotland.
Nästa inlägg
Somriga, blommiga småkakor för att alla goda ting är sju.

Du borde verkligen prova det här också!

Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

2025/11/10

Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör...

2025/11/06

Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

2025/11/03

Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat...

2025/10/31

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora...

2025/10/29

Halstrad lax med soyaglace

2025/10/27

Det behövs en värmande drink! Varför inte en...

2025/10/23

Nyponsoppa – en god soppa med känsla av...

2025/10/20

Pinsa istället för Pizza – snabbt, gott och...

2025/10/15

Sardiner, ansjovis och boquerones – Små fiskar med...

2025/10/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

    2025/11/10
  • Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör – JA TACK!

    2025/11/06
  • Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

    2025/11/03
  • Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat gott till mousserande viner.

    2025/10/31
  • Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora ambitioner

    2025/10/29

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!