Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Carpaccio på zucchini, födelsedagsfirande och ett restaurangtips.

by Anette Rosvall 2021/10/04
written by Anette Rosvall 2021/10/04
Skriv ut receptet
2,8K

För ett tag sedan öppnade Italienskan i en av Hötorgsskraporna. En restaurang med härlig och bombastisk inredning, generös och hjälpsam personal och så har de dessutom en kick-ass bar där en av Stellagalans nominerade bartenders Emelie Hjertström jobbar. När jag var där senast var det i samband med att vinproducenten Brancaia hade en massa skoj att fira. Deras vin Blu – ett s.k – SuperTuscan fyllde 30 år. Och det firades så klart stort med goda viner och en massa god mat bland annat en smarrig bläckfiskpasta som fick min tunga att bli svart som synden.

Dessutom blev jag både förförd och inspirerad av resten av den ljuvliga maten och bestämde därför för att göra min egen Carpaccio på zucchini när jag senast skulle bjuda på middag. Du hittar receptet här nedanför.

Carpaccio på zucchini

Portioner: 2

Det här behöver du:

1/2 zucchini i tunna skivor
3 msk ricotta
1 msk fint riven parmesan
rivet skal av en citron citronsaft av en citron
god och fräsch olivolja
3 msk forellrom
picklad silverlök
fint hackad gräslök salt och peppar (helst Timut)

Gör så här:

Blanda ricottan med rivet citronskal, saften från en halv citron, svartpeppar, salt och fint riven parmesan. Ställ åt sidan. Hyvla zucchinin i tunna skivor, helst med en mandolin. Lägg dem i en skål och pressa saften från den andra halva citronen över. Skvätt lite av olivoljan över, smaka av med salt och peppar och låt stå i några minuter. Du serverar härligheten så här: Bred ricottablandningen jämt över en flat tallrik. Lägg zucchiniskivorna snyggt över och dutta sedan ut resten av ingredienserna tjusigt över alltsammans. Drizzla gärna lite got olivolja över härligheten och njut sedan vällustigt!

Italienskan

Italienskan

Hötorget 2-4, Stockholm
https://italienskan.com/

En restaurang med härlig och bombastisk inredning, generös och hjälpsam personal och så har de dessutom en kick-ass bar där en av Stellagalans nominerade bartenders Emelie Hjertström jobbar.

Anette Rosvall
  • Miljön
    9
  • Maten
    8
  • Toaletten
    10
  • Musiken
    9
9.0
Average Score
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Kanelbullar, kanelkaka och andra bullar.
Nästa inlägg
Aunt Daisys fruktkaka

Du borde verkligen prova det här också!

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Jag har haft påsklov, då kom våren och...

2026/04/13

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande

    2026/04/22
  • Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad – vårens vackraste fika

    2026/04/20
  • Estlands TV var på besök förra sommaren.

    2026/04/16
  • Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

    2026/04/15
  • Jag har haft påsklov, då kom våren och sparrisen!

    2026/04/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!