Glögginkokta och karamelliserade kvitten

by Anette Rosvall

Nu är det tid för kvitten. Det är inte den vanligaste frukten i det svenska köket, men om du springer på den så hugg några stycken. Jag skall ärligt erkänna att det inte var jättelänge sedan jag för första gången träffade på kvittenfrukten. Men jag har hört folk lovorda den underbara smaken. Jag har dessutom lärt mig att när kvitten får koka så blir frukten vackert laxrosa. Så nu när jag fick en kasse i min senaste leverans från Årstiderna var jag ju bara tvungen att sätta tänderna i frukten. Ja, eller rättare sagt kniven. Du behöver för övrigt en välslipad kniv, för kvittenfrukten är hård och omedgörlig och vill inte bli skalad, delad eller kärnfri överhuvudtaget. Men efter lite arbete så kan du få fina halvor av frukten. Jag bjöd min familj på glögginkokta och ugnsbakade kvittenhalvor och serverade dem med riktigt bra vaniljglass. Men du gör så klart precis som du vill.

Glögginkokta och ugnsbakade kvittenhalvor

Det här behöver du:

Till kastrullen
5 dl strösocker
5 dl glögg (den sort du har hemma)
4 kryddnejlikor
2 stycken stjärnanis
1 kanelstång
4 stycken kvittenfrukter (skalade och halverade)

Till ugnen
zest och saft ifrån 1 citron
6 msk muscovadosirap (eller mörk sirap)

Gör så här:

Börja med att skala och kärna ur frukten, där ett grannlaga arbete, kvittenköttet är hårt och omedgörligt. Men när du svettats över detta ett tag och fått fram perfekta halvor, så gnider du dem med en halv citron så att de inte blir bruna medan du gör själva sockerlagen. Blanda alla ingredienserna koka densamma tills sockret har smält, lägg i kryddorna. Lägg sedan i kvittenhalvorna i sockerlagen och låt dem puttra på låg värme tills de är mjuka. Det tar cirka 25 minuter, men känn efter med en potatissticka de skall vara mjuka rakt igenom.
När frukten är färdigkokad tar du fram en ugnsform. Sätter ugnen på 180 grader och lägger över frukten på formen. Blanda 2 dl av kokspadet med 6 msk muscovadosirap och häll det över frukten. Låt den gå i 30 minuter i ugnen och servera sedan med spadet och god vaniljglass.


Du borde verkligen prova det här också!