Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Välfyllt skafferi för att den som spar han har

by Anette Rosvall 2022/09/18
written by Anette Rosvall 2022/09/18
Skriv ut receptet
2,K

Ibland kan jag faktiskt tycka att hösten är härlig, att luften är hög och full av syre, att mina kinder blir rosarosiga av den friska luften. Att löven är vackra och skogen full av godsaker som jag kan sylta och safta. Men jag tror egentligen att jag är en björn, för helst vill jag bara lägga mig djupt in i sängen med minst två täcken över mig. Med raggsockor och yllepyjamas och vakna till livs igen när det börjar våras.

Men då skulle jag ju missa den här härliga tiden med alla äpplen och all svamp. Häromdagen fick jag en massa goa lingon som jag skall koka lingonsylt på. Samma dag hittade jag en hel dröse med tomater som såldes billigare för att de var lite tryckskadade och mjuka. Perfekt tänkte jag då kan jag göra massa gott av dem också. Egen ketchup, min urgoda tomatsås  på de långsambakade tomaterna som ni hittar recept på länken.

Kokade också lite marmelad, chutney och sylt också när jag ändå var i farten 🙂 men de recepten får ni vid ett annat tillfälle, här kommer recept på din alldeles egna gula, röda, orange eller röda ketchup. Färgen på ketchupen är beroende på vilken färg du väljer på dina grönsaker. Jag gjorde min på gula och orange tomater. Den här ketchupen blir lite lösare än den som du köper på affären men å andra sidan slipper du massa tillsatser och jox.

Hemlagad ketchup

Det här behöver du:

Drygt  2 kilo tomatkött, finhackat
2 stycken stora paprikor hackade i bitar (i samma färg som tomaterna)
2 stycken finhackade gula lökar
10 stycken pressade vitlöksklyftor
2,5 dl vinäger (vit om du gör gul ketchup och röd om du gör mörkare kethcup)
saften och skal från halv citron
1 3/4 dl socker
0,5 tsk salt
2 tsk bruna senapsfrön
1 msk korianderfrön
1 msk svarta pepparkorn
1 tsk hela nejlikor
några hela stjärnanis
2 hela kanelstänger
6 cm färsk nejlika i småbitar

 

Gör så här:

Lägg de hackade tomaterna utan kärnor i en stor kastrull. Fyll på med paprika, lök, vitlök, hälften av vinägern, citronjos och skal och koka på medelvärme tills alla grönsaker är mjuka och ordentligt kokta. Det tar ca 15-20 minuter. Häll över soppan i en mixer och mixa till en helt slät pure. Häll tillbaka pureen i kastrullen och tillsätt socker och resterande vinäger.

Nu till kryddorna. Tag fram en bomullsnäsduk och lägg kryddorna på mitten. Knyt ihop med ett steksnöre och lägg ned kryddknytet i tomatmixen. Nu skall tomatröran koka sakta tills den har tjocknat. Det tar cirka 1 timme på låg värme. Var försiktigt så att den inte bränner i botten.

Häll upp den färdiga kethucpen i väl rengjorda burkar och låt den svalna ordentligt innan du ställer in dem i kylskåp eller kallt skafferi.

grönsakerhöstketchupskafferitomater
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Åkerö mina älsklingsäpplen både doftar och smakar magiskt!
Nästa inlägg
Afternoon tea med Anettes scones och smaskigt berry butter on top.

Du borde verkligen prova det här också!

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Tunna pannkakor med soppa – en komplett torsdagsmiddag!

2026/03/19

Prinsesstårta i glas – bättre sent än aldrig!

2026/03/18

Färskostkaka – rädda bären-kakan

2026/03/16

Njurtapp eller slaktarbiff – en god hemlighet i...

2026/03/13

Stroganoff – en gryta med anor!

2026/03/11

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

    2026/03/31
  • Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

    2026/03/29
  • Påskens efterrätter – går i gult och är alldeles lagom söt

    2026/03/26
  • Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens mormorskram

    2026/03/25
  • Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon – perfekt middag och matlåda

    2026/03/23

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!