Baked Alaska a la Ostkaka en festlig och lyxig efterrätt.

by Anette Rosvall

Det här kanske är den lyxigaste varianten på de recept jag gjorde för ett tag sedan till Frödinge. Uppdraget var att pimpa deras färdiga ostkakor. Om man har lättlurade gäster kan de säkert tro att man stått i köket i 3,5 dagar för att färdigställa denna piece de resistance. Men icke sa nicke – även denna variant på ostkaka går på ett kick.

Baked Alaska ala Ostkaka

Det här behöver du:

1 st ostkaka

6 stycken äggvitor
1 nypa salt
2 dl strösocker
2 dl ljust muscovadosocker
en halv kork ättiksprit
en burk mandarinklyftor

0,5 liter glass i valfri smak (jag valde choklad)

Gör så här:

Vält ut din ostkaka och dela den i två, så att du nu har en topp och en botten. Lägg i botten i formen och lägg över glass och mandarinklyftor i ett jämnt lager. Lägg på toppen och ställ in ostkakan i frysen i cirka en halvtimme.

Sätt ugnen på maxtemp och grill, under tiden kan du vispa marängen, vispa, vispa och vispa. Det tar lite längre tid med muscovado socker har du en visp som du slipper hålla i så använd den, ju mer du vispar desto stadigare blir marängen när du sedan bränner av den i ugnen.

När din maräng är styv som en kuling, tar du ut din ostkaka, lägger den på ett ugnsfast fat, brer över marängen lite snyggt, strör över de rostade mandelflarnen och ställ in hela härligheten i ugnen I min ugn tog det 7 minuter, men du! var uppmärksam! Du vill inte ha bränd maräng, och ugnar är väldigt olika i temperaturen. Marängen skall få lite gyllenbruna kanter och bli lite frasig, men själva kakan och glassen skall fortfarande vara iskalla!

Du borde verkligen prova det här också!