Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

En krämig och sidenmjuk rismousse som toppas av jul-röd hallon gele

by Anette Rosvall 2022/12/20
written by Anette Rosvall 2022/12/20
Skriv ut receptet
recept, anette rosvall, risgrynsmousse, hallon, jul
1,9K

En krämig och sidenmjuk rismousse som toppas av jul-röd hallon gele. Jag säger mums! Den fina i kråksången är att du kan använda resterna av risgrynsgröten du lagade igår (och om du är lite bekväm kan du även använda färdig risgrynsgröt, men du tänk på att minska sockret då) Den här rismoussen är en finfin liten dessert att bjuda på i jultider. Den är som en lite lyxigare variant på Ris a´la Malta.

Grötmousse med hallongele.

Det här behöver du:

Mousse
0,5 dl grötris
1,5 dl vatten
1 krm salt
1 tsk vaniljsocker
3-4 dl mjölk
1,5 dl vispad grädde
1 äggvita
0,5 dl florsocker

Bärjelly
1 gelantinblad
0,5 dl socker
0,75 dl vatten
200 gram frysta hallon

Gör så här:

Koka grötriset enligt förpackningen med vatten, salt, vaniljsocker och mjölk och låt den sedan svalna. Vispa grädden hårt och vänd ner den i gröten. Vispa sedan äggvita till en maräng tillsammans med florsockret. Blanda ihop märängen med risgrynsgröten och dela upp den i 6-8 fina glas.

Börja med att lägga gelatinet i kallt vatten i 5 minuter. Koka upp socker och vatten, krama ur gelantingladet och låt det sakta smäla i sockerlagen. Ner med bären och rör försiktig om så att några av dem fortfarande är hela.

När bärjellyn svalnat en smula, lägger du den på toppen av moussen och ställer sedan glasen kallt fram till servering.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Amarone + Janssons frestelse = sant!
Nästa inlägg
Har du börjat tänka på nyårsmaten redan? Här kommer några goda ammisar.

Du borde verkligen prova det här också!

Stroganoff – en gryta med anor!

2026/03/11

Hallongrottor – en klassiker man gillar!

2026/03/09

Förlorade ägg och hollandaise – helgfrukost med kärlek

2026/03/07

Klassisk råbiff – när det enkla blir det...

2026/03/05

Sloppy Joes – en burgare som inte försöker...

2026/03/03

Räkpasta med spenat, parmesan i överflöd – och...

2026/03/01

Bästa såsen till stekt fisk – Himmelsk champagnesås

2026/02/26

Söndagsmiddag – Vi kör på klassiska köttbullar

2026/02/21

Varför inte laga empanadas till sportlovet?

2026/02/16

Semmeldagen – på tisdag smäller det!

2026/02/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Stroganoff – en gryta med anor!

    2026/03/11
  • Hallongrottor – en klassiker man gillar!

    2026/03/09
  • Förlorade ägg och hollandaise – helgfrukost med kärlek

    2026/03/07
  • Klassisk råbiff – när det enkla blir det riktigt goda

    2026/03/05
  • Sloppy Joes – en burgare som inte försöker vara snygg.

    2026/03/03

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!