En krämig och sidenmjuk rismousse som toppas av jul-röd hallon gele

by Anette Rosvall

En krämig och sidenmjuk rismousse som toppas av jul-röd hallon gele. Jag säger mums! Den fina i kråksången är att du kan använda resterna av risgrynsgröten du lagade igår (och om du är lite bekväm kan du även använda färdig risgrynsgröt, men du tänk på att minska sockret då) Den här rismoussen är en finfin liten dessert att bjuda på i jultider. Den är som en lite lyxigare variant på Ris a´la Malta.

recept, anette rosvall, risgrynsmousse, hallon, jul

Grötmousse med hallongele.

Det här behöver du:

Mousse
0,5 dl grötris
1,5 dl vatten
1 krm salt
1 tsk vaniljsocker
3-4 dl mjölk
1,5 dl vispad grädde
1 äggvita
0,5 dl florsocker

Bärjelly
1 gelantinblad
0,5 dl socker
0,75 dl vatten
200 gram frysta hallon

Gör så här:

Koka grötriset enligt förpackningen med vatten, salt, vaniljsocker och mjölk och låt den sedan svalna. Vispa grädden hårt och vänd ner den i gröten. Vispa sedan äggvita till en maräng tillsammans med florsockret. Blanda ihop märängen med risgrynsgröten och dela upp den i 6-8 fina glas.

Börja med att lägga gelatinet i kallt vatten i 5 minuter. Koka upp socker och vatten, krama ur gelantingladet och låt det sakta smäla i sockerlagen. Ner med bären och rör försiktig om så att några av dem fortfarande är hela.

När bärjellyn svalnat en smula, lägger du den på toppen av moussen och ställer sedan glasen kallt fram till servering.

Du borde verkligen prova det här också!