Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Sommarrullar eller Vietnamesiska färska vårrullar, Feeders och Angela

by Anette Rosvall 2023/07/20
written by Anette Rosvall 2023/07/20
Skriv ut receptet
2,2K

Först och främst vill jag att ni kikar ordentligt på bilderna. De är tagna av kompisar från en av mina favoritgrupper på Facebook. I gruppen Feeders pratar vi bara om mat, matlagning, bakning, recept, utensilier och lite jakt ibland. Gruppen bygger på en sajt som drivs av Anders och Mia. Både på sajten och i FB-gruppen pratar vi om mat precis på det nördiga och ingående sättet jag älskar. Eftersom min bild på sommarrullar blev skitful bad jag gruppen om hjälp. Jag fick tre superfina bilder som jag lånat. En av Malena Karlsson, en av Joachim Krantz och en av Rose-Marie Söderlund – Tack och bock för hjälpen kära ni! Nu till själva rullarna…

Foto: Joacim Krantz
Foto: Rose-Marie Söderlund
Foto: Malena Karlsson

Angela och jag har försökt att få ihop en träff hur länge som helst. Vi har båda en massa järn i elden och det har liksom inte riktigt fungerat förrän nu då hon ringde och sa. Kom hit! Jag bjuder på vietnamesiska vårrullar. Jag sa JA och rasslade iväg till henne. Vilket trevligt koncept det är! Vänner, vietnamesiska vårrullar och en ljummen sommarkväll. Vi doppade rispapper, fyllde med räkor, lax och diverse grönsaker. Doppade i såser och njöt av att äntligen få tid att snacka om allt som hänt i livet. Jag höjer ett finger och nästan kräver att du genast ringer en vän du inte träffat på länge. För det här med vårrullar är lite som ett vuxet alternativ till den (i min värld) lite uttjatade tacon. Fräschare, godare men det är lika trevligt att liksom pyssla ihop sin egen rulle (nästan lika svårt att äta också haha) Prova vettja

Sommarrullar eller Vietnamesiska färska vårrullar

Portioner: 6

Det här behöver du:

Cirka 18-20 rispapper
Lika många blad krispig isbergsallad
1 knippe koriander
1 knippe thaibasilika

Fyllning
cirka 200 gram glasnudlar, kokta
300 gram salmalax, i skivor
200 gram skalade och färska räkor
1/2 gurka i tunna stavar
150 gram färska böngroddar
2 morötter, hyvlade i tunna stänglar
4 cm purjolök, i tunna skivor
1 liten rödlök i tunna skivor
1 avocado i tunna skivor
(eller grönsaker enligt tycke och smak)

Jordnötsdipp
0.5 dl sweet chilisås
0.5 dl vatten
4 msk jordnötssmör
1 msk finriven färsk ingefära
0.5 msk japansk soja
1 nypa chiliflakes
1/2 lime, saften från

Gör så här:

Förbered måltiden genom att koka nudlarna, blanda ingredienserna till såsen och skära lax och grönsaker i tunna skivor. Lägg upp på fina fat och låt alla göra sina egna rullar vid bordet. Fyll en skål med vatten och doppa ett rispapper i taget så det blir blött men inte för mjukt.

Fyll rispappret med de grönsaker du vill ha, lite lax, lite räkor och lite örter. Vik in kanterna (det finns en tydlig beskrivning på baksidan av förpackningen) och doppa sedan din rulle i dippsåsen, eller bara i soya. Mums!

1 comment 1 FacebookPinterestThreadsBlueskyEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Snart kommer värmen igen, då passar både svalkande och värmande soppor bra!
Nästa inlägg
Friterad kyckling på bröd med salsa verde.

Du borde verkligen prova det här också!

En variant på en favorit. Tonfisk med Nduja…

2025/07/16

Några av mina sommarfavoriter!

2025/07/14

Smarriga tillbehör till grillat! Olika sorters potatis!

2025/07/10

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

2025/07/08

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

2025/07/07

Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk...

2025/07/02

Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter –...

2025/06/30

Vädret kräver lite varma soppor också!

2025/06/26

Han önskar sig cheesecake på sin födelsedag.

2025/06/25

Firar med bubblor och små briocher

2025/06/24

1 comment

Angela Ljungblad 2023/07/20 - 09:16

Tack till tusen för att ni kom och delade min Vietnamesiska rullar-debut! Så gott och så mycket som jag lärde mig. Rullarna blev ruggande goda sen var det där med det praktiska kring själva dukning så alla enkelt kunde blötlägga bladen, ta för sig av röror och grönsakerna – men det löser vi till nästa gång! Jag har en plan.

Comments are closed.

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • En variant på en favorit. Tonfisk med Nduja…

    2025/07/16
  • Några av mina sommarfavoriter!

    2025/07/14
  • Smarriga tillbehör till grillat! Olika sorters potatis!

    2025/07/10
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

    2025/07/08
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

    2025/07/07

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept räkor sallad smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!