Kardemumma, chili och ingefära får göra laxen sällskap i en ljuvlig sås med tomat och kokos. Såsen är underbar att gegga ihop i fluffigt basmatiris. Jag serverar en fräsch och krispig sallad till och häller gärna vitt vin av druvan Grüner Veltliener i glaset. En druva som skulle kunna kallas Österrike favoritdruva. Den ger vita torra viner med toner av päron, vitpeppar och örter. Jag tycker att det är den både spritsiga och silkiga munkänslan och den fruktiga smaken som gör att den passar bra till lite kryddiga fiskrätter som den indiska kardemummalaxen. Du hittar några bra alternativ här nedanför, prova vettja. Jag tillönskar dig sedan smaklig spis!
Marinad
0,5 citron, saft och skal
5 cm färsk ingefära, fint hackad
500 gram lax, i kuber cirka 2x2 cm
Sås
0,5 citron, saft och skal
5 cm färsk ingefära, fint hackad
1 gul lök, tunt skivad
4 vitlöksklyftor, fint hackade
10 gröna kardemummakapslar, mortlade
4 msk olja
2 tsk svarta senapsfrön
1 grön chili, fint hackad
1 tsk gurkmeja
3 dl passerade tomater
3 dl kokosmjölk
200 gram spenatblad (jag använde frysta, hackade)
salt och svartpeppar från kvarnen
Servera med
Nykokt basmatiris
Fräsch och krispig sallad
Gör så här:
Börja med att hälla citronsaft och skal i en bunke, riv även ner ingefäran och lägg sedan laxen i fina kuber i marinaden i minst en timme.
Under tiden du väntar kan du mortla kardemummakärnor i din mortel och rensa bort skalen. När laxen är redo kan du börja med att hälla en skvätt olja i en panna. Fräsa lök, vitlök och lax tills de fått lite färg och sedan ner citron, ingefära och resten av kryddorna i pannan.
När det doftar magiskt sänker du värmen en smula och häller du på tomat, spenat och kokosmjölk. Rör runt och låter alltsammans koka i cirka 15 minuter, det tar ungefär lika lång tid att koka ris. Medan du väntar på att laxgrytan och riset ska koka klart så kan du duka fint och skära en god sallad.