Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Pappa fyller år på Fars Dag!

by Anette Rosvall 2024/11/08
written by Anette Rosvall 2024/11/08
442

Min far är en mycket bra man. Inte bara för att han är min pappa och gift med min mamma. Han har dessutom lärt mig nästan allt jag kan om klassisk musik, han har även peppat mig att inte vara blyg utan att säga min mening och tro på mig själv. Tillsammans med mamma har han dessutom lärt mig att sitta still vid matbordet och från allra första början de varit mina ciceroner i maten- och vinets värld. När jag var liten lagade han jättegod spagetti och köttfärssås med mycket vitlök, han stekte pannkakor i mycket smör och såg alltid till att det fanns smarrig glass i frysen. Medan mamma var noga med grönsaker, att påtala vikten av en god frukost och ett vackert dukat bord.

Ytterligare en annan sak som är väldigt praktiskt med min pappa är att han fyller år på Fars Dag. Det innebär att man på ett smidigt sätt kan slå två flugor på smällen. I år kommer vi dock fira honom och mamma en helt annan dag. De har varit gifta i 60 år…. jag upprepar 60 år. Det om något är värt att fira och familjen kommer som vanligt att äta och dricka gott tillsammans, alldeles säkert vid ett vackert dukat bord med tända ljus och livliga diskussioner om allt mellan himmel och jord. Men du, säg det inte till någon men jag tror att jag ska ge honom och mamma en flaska gott portvin. Du kanske också vill ha tips på några kluckande gåvor som du skulle kunna förära din far på dagen. Det hittar du här!
Nikka from the Barrel från Japan en ljuvlig whisky,Hennessy VS en smarrig cognac. Plantation Experience – en mycket trevlig låda med 5 olika sorters rom eller Graham’s Six Grapes Reserve Port, ett riktigt gott portvin.

Nikka from the barrel
Hennessy VS
Plantation
Experience
Graham’s Six Grapes Reserve Port
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Kladdkakans dag, vilken kommer du göra?
Nästa inlägg
Några goda cocktails på Alla singlars dag!

Du borde verkligen prova det här också!

Apelsin i säsong – sol i varje klyfta

2025/11/12

Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

2025/11/10

Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör...

2025/11/06

Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

2025/11/03

Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat...

2025/10/31

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora...

2025/10/29

Halstrad lax med soyaglace

2025/10/27

Det behövs en värmande drink! Varför inte en...

2025/10/23

Nyponsoppa – en god soppa med känsla av...

2025/10/20

Pinsa istället för Pizza – snabbt, gott och...

2025/10/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Apelsin i säsong – sol i varje klyfta

    2025/11/12
  • Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

    2025/11/10
  • Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör – JA TACK!

    2025/11/06
  • Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

    2025/11/03
  • Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat gott till mousserande viner.

    2025/10/31

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!