Nu är apelsinerna är som bäst – Gör Crema Catalana med apelsinsallad

by Anette Rosvall

Nu när är apelsinerna är som bäst så tänker jag att en apelsin om dagen är ett bra tips för att hålla sig i form nu när det är lite grått och tråkig. Antingen äter du den som den är, klyfta för klyfta. Eller så gör du någon smarrig varför inte prova min Crema Catalana med apelsinsallad?

Crema Catalana är den spanska motsvarigheten till Creme Brule. Här spelar alltid apelsin och kanel huvudrollen rent smakmässigt och i min variant får även några rosmarinkvistar vara med på ett hörn.

Ett glas Nederbrug Late Harvest från Sydafrika passar fint till. Det här vinet gör av perfekta druvor som hänger väldigt länge på grenarna det ger vinet en söt men frisk smak med toner av aprikos, honung och apelsin. Passar till fruktdesserter men sitter även som en smäck till grönmögelost.

Crema Catalana med apelsinsallad

Det här behöver du:

Crema Catalana
3 dl vispgrädde
3 dl mjölk (röd)
2 st rosmarinkvistar
2 kanelstänger
1 apelsin, skal och saft
1 dl strösocker
6 äggulor
1 msk maizenamjöl

Garnering
Råsocker

Apelsinsallad
2 st apelsiner
några skvättar apelsinblomssirap

Gör så här:

Koka upp grädde, mjölk med rosmarin, kanel, skal och saft från apelsinen. Undertiden vispar du socker och äggulor till ett fluff. Sila försiktigt ner – alltså lite i taget – den varma gräddmjölken i äggfluffet. Ta det varligt, vi vill att äggen succesivt skall vänja sig med
värmen. Annars smakar det inte gott. När allt är blandat rör du ner krämen i kastrullen igen. Nu skall först maizenamjölet vispas
ner och sedan skall krämen bara precis sjuda upp, så fort du ser bubblor drar du bort kastrullen från värmen. Häll nu smeten i portionsformar eller koppar, cirka 1,5 dl per portion. Täck med plastfolie och låt stå i kylskåp i minst 6 timmar eller över natten. Innan servering strör du råsocker över krämen och bränner av med gasolbrännare till ett glansigt lock.

Servera med apelsinsalladen. Skär skinnfria klyftor av apelsinen, blanda med några droppar apelsinblomssirap, bara så att apelsinerna blir lite fuktiga.

Du borde verkligen prova det här också!