Svensk Spritz på Petronella – kanske en ny sommarklassiker Italienarna har sin Aperol Spritz. Vi har vår Petronella. Det kanske är dags att vi i Sverige skapar vår egen spritz-tradition – med svenska smaker, lägre alkoholhalt och en känsla som passar lika bra på balkongen i Stockholm som vid en kanal i Venedig.
Petronella från O.P. Anderson är en snaps med moderna, fruktiga smaker – hallon, äpple och citron – och en alkoholhalt som gör att man kan njuta lite längre utan att kompromissa med dagen. Blandar man den med lite bubbel och isbitar får man en drink som är lika vacker som den är god.
Häll upp. Skåla. Känn hur sommaren smakar. Prova hallon-varianten med jordgubbar vid sidan om. Det är sommaren i ett glas. P.S har några andra varianter här på hemsidan också. Den klassiska italienska så klart men även en ljuvlig och fräsch Hugo (med gin och gurka) samt en Lemon Flip! Vilken blir din sommarfavorit?



