Man öppnar kylskåpet och hittar en salig blandning av lite av varje? En halv purjo, ett par morötter som börjar bli sådär lite lealösa, en lök, en bit potatis och en vitlök som legat och skvalpat i grönsakslådan. Där, precis där, föddes middagen!
Jag tog fram folien, och började bygga. För det fina med fisk i paket är just att man tager vad man haver, som Cajsa Warg sa. Ner med grönsakerna i botten, en bit torsk ovanpå en skvätt olja, salt, peppar och så citronen som är kvar från fredagsdrinken på toppen. Ni ser ju själva på bilden hur fint det blir!
Sen är det bara in i ugnen — eller på grillen om vädret tillåter. Vardagsgrill på sitt allra enklaste. Ingen disk, snabbt på bordet, och alla får sitt eget lilla paket att öppna. Det är nästan lite julafton över det, tänker jag. Men Anette! tänker du kanske, blir det inte tråkigt med bara kylskåpsrester? Nej vet du, det är precis tvärtom. Det är då det blir som godast, för ingen middag blir den andra lik. MUMS, säger jag bara.
