Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Falukorv i ring – en vardagsrätt med guldkant

by Anette Rosvall 2024/02/22
written by Anette Rosvall 2024/02/22
Skriv ut receptet
826

Det finns de som aldrig skulle komma på tanken att äta falukorv. Men jag tillhör inte denna skara det är en svensk husmansklassiker och jag kan ärligt säga att jag är mycket förtjust i de flesta rätter med falukorv. Den är en av få livsmedel i Sverige som är namnskyddad. Och sedan 1973 ska enligt reglerna innehålla minst 45% kött. Stekt falukorv med stuvade makaroner är kalasmat för mig jag kan till och med uppskatta den kall, i tunna skivor på en knäckeskiva med ett rejält lager senap. Men gladast blir jag nog ändå när Emma gör sin falukorv i ring med potatismos… Då krullar sig tårna och jag får lyckotårar i ögonen. Vill du också göra någon glad, prova receptet på Falukorv i ring, det är episkt!

Falukorv i ring - en vardagsrätt med guldkant

Portioner: 6

Det här behöver du:

1 falukorv, välj en riktigt bra med hög kötthalt
2 gula lökar, i tunna skivor
1 rejäl bit stark ost, grovt riven
2 rejäla klickar Dijonsenap
2 dl Heintz chilisås

Tomatsås
2 burkar hela tomater
1 gul lök, finhackad
6 klyftor vitlök, finhackade
1 tsk sambal oelek
1 tsk franska örter, torkade
salt och svartpeppar från kvarnen
olivolja

Dekorera gärna med lite färska gröna örter och servera med potatismos (riktigt alltså ABSOLUT inte någon pulvervariant)

Gör så här:

Börja med att sätta ugnen på 225 grader. Sedan är det dags att göra tomatsåsen. Fräs lök och vilök i olja en liten stund innan du låter resterande ingredienser hoppa ner i kastrullen. Låt puttra på medelvärme medan du drar igång med korven. Ta fram en ugnsform och skär skivor i korven men OBS! inte ända ner. Sedan stoppar du ner lökringar där i mellanrummet, penslar korven med senap och chilisås. Salt och peppar på toppen innan du häller över såsen lugnt och fint över alltsammans. Till sist strösslar du den rivna osten över korven. Skjuts in i ugnen i cirka 20 minuter, eller tills osten blivit gratinerad och korven är het.

Servera med potatismos och en god sallad, NJUT!

0 comments 0 FacebookPinterestThreadsBlueskyEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Kakor i långpanna – del 3 – kärleksmums
Nästa inlägg
Sportlovsmiddagar ska vara enkla, goda och snabba.

Du borde verkligen prova det här också!

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

2025/07/08

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

2025/07/07

Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk...

2025/07/02

Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter –...

2025/06/30

Vädret kräver lite varma soppor också!

2025/06/26

Han önskar sig cheesecake på sin födelsedag.

2025/06/25

Firar med bubblor och små briocher

2025/06/24

Vaska inte kaffet! Nej gör istället Islatte istället

2025/06/23

Nu kommer värmen snart dags för fläder, rabarber...

2025/06/17

Kan inte få nog av svalkande soppor –...

2025/06/16

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

    2025/07/08
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

    2025/07/07
  • Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

    2025/07/03
  • Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk panzanella

    2025/07/02
  • Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter – 3 uttryck av elegans

    2025/06/30

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept räkor sallad smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!