Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Kollegor och champagne

by Anette Rosvall 2020/09/18
written by Anette Rosvall 2020/09/18
984

Ni vet hur det är när man börjar ett nytt jobb? Man är lite nervös, undrar om man ska klara jobbet och om det finns några trevliga typer som man kan hänga med. Det var något jag aldrig behövde oroa mig för när jag började i skriva om vin för ett antal år sedan. För i denna underbara värld av doft, smak och dryck så blev jag så väl mottagen av ett gäng underbara kvinnor. Det är alltid en fröjd att möta dem vare sig det är på en provning i Systembolagets källare, en middag på tjusig restaurang eller en helt vanlig fika.

Häromdagen fick några av oss – som i vinvärlden går under namnet #vintjejorna – prova nya årgångar av Louis Roederers champagner. Dessutom fick jag i samma ystra men extremt kompetenta sällskap en underbar middag. På Tegelbacken, där vi huserade jobbar ju både Markus Aujelay som lagar fantastisk mat. Men där finns också den mycket skicklige sommelier Magnus Johansson. Tillsammans hade de satt ihop en måltid som fick mina smaklökar att sjunga. Där maten kompletterade och lyfte de underbara smakerna på alla de olika dryckerna vi fick presenterade. Ni som känner mig vet att jag fullkomligt älskar champagne. De finns i en hel mängd olika sorter och smaker och är fantastiska matviner. Här kommer några riktigt bra tips till höstens smarriga mat!

Foto av Eva Weckström

Här ser ni bild på den line upp av Louis Roederer champagner vi fick prova. Där Brut Premier magnum (med basårgång 2014) bjuder på en härlig, frisk mogen citron, lemon curd, massor av mineralitet men även mjukt av nougat och rostade hasselnötter. I Blanc de Blanc årgång 2013 och 2011 kommer alla druvor från egna vingårdar och här hittar jag en underbar brödig ton av gräddig smörig sockerkaka, av mjukt syrlig, mogen citronsyra och kvittenmarmelad i 2011 även en härlig örtighet.

Roederer rosé har en vacker löksskalsfärg och vi får den serverad i fylliga bourgognekupor. Det gör att både smak och doft får utrymme. Har hittar jag en härlig puff av skaldjur, både färska mineralstinna med en doft av saltvatten, men även en rund skaldjurfond, smultron och grädde samt en fin och balanserad syra. Vi får även Carte Blanche Demi Sec till vår efterrätt och hädan efter vill jag alltid ha filmjölksglass och krispiga äppelchips till min demi-sec champagne för smakerna satt som en smäck ihop.

Kronan på vår middag var så klart Cristal 2002 – det är en fröjd att både dofta och sippa på denna magnifika dryck och jag kan nästan inte säga mer än så! Jo förresten köp och spar om du får möjlighet!

0 comment 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

previous post
Kyckling och annan kyckling
next post
Bakar surdegsbröd

You may also like

Åkes Key Lime Pie är både enkelt att...

2023/03/22

Här tipsar jag om några av mina bästa...

2023/03/20

Dillkött är nog en av de godaste grytorna...

2023/03/15

Halleluja! Jag har ätit Albins rödvinsbrässerade högrev!

2023/03/10

Vill helst bara vara hemma och laga lasagne.

2023/03/08

Ännu mera mackor till folket! Här kommer en...

2023/03/07

Här tipsar jag om några av mina bästa...

2023/03/01

Tårta med choklad- och körsbärsfyllning, vevgrammofon och en...

2023/02/28

Kall-varm, kärleksfull pasta med tonfisk och senap.

2023/02/27

En Toast Greta är bannemej en av de...

2023/02/24

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Åkes Key Lime Pie är både enkelt att göra vansinnigt god att äta.

    2023/03/22
  • Känner du till Albariño eller Alvarinho en populär grön druva som ger ljuvliga viner.

    2023/03/20
  • Här tipsar jag om några av mina bästa sallader och tillbehör.

    2023/03/20
  • Dillkött är nog en av de godaste grytorna jag vet.

    2023/03/15
  • Halleluja! Jag har ätit Albins rödvinsbrässerade högrev!

    2023/03/10

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt God Jul gott grilla grillat hallon kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lax lätt långkok midsommar nyår ost paj party pasta rabarber recept smör soppa svenskt kött tips tårta vitt vin ägg äpple

Instagram

Följ mig på YouTube

https://youtu.be/wonThNBTPg8
https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

Samarbeten

  • Men då är det äntligen dags för semlor. Fettisdagen är här!

    2023/02/21
  • Do you like Pina Colada? JA absolut!

    2023/01/19
  • Semla nummer ett är en variant med choklad och hasselnötter.

    2023/01/17
  • Jag gillar att vara busig. Fram med semlorna nu!

    2023/01/13

Media & TV/Radio

  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

    2021/12/20
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt