Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Min devis lyder som följer… Life is uncertain eat dessert first.

by Anette Rosvall 2021/05/21
written by Anette Rosvall 2021/05/21
1,3K

Här om dagen pratade jag om ditten och datten med en vän. Han berättade bland annat att hans föräldrar aldrig någonsin öppnade en flaska champagne om det inte var ett rejält jubileum. De liksom sparade på det goda och mysiga, för de ville inte slösa på det för tänk om firandet inte var tillräckligt stort. Jag tänker helt tvärtom och mitt bästa ordspråk – som jag eventuellt kommer att tatuera någonstans på min kropp – är ”Life is uncertain, eat dessert first.” Med det menar jag att man alltid ska försöka göra det skojiga först. För tänk om det sista man gjorde i sitt liv var något skittråkigt!

Så här kommer först en fråga, sedan en påminnelse och allra sist några tips. Hur länge sedan var det du gjorde det där lilla speciella för någon du tycker om? Din partner, en bästis, en arbetskamrat, morsan, farsan, syrran eller för all del för dig själv? Jag tror nämligen att sättet vännens föräldrar funderar på är ganska vanligt och att vi är alldeles för dåliga på att puffa och vara snälla med varandra utan anledning. Så släpp sargen och gulla med någon nu! Här kommer några bra och faktiskt ganska enkla tips på vad man kan göra för att få sin nästa på riktigt gott humör.

Det enklaste är nog ändå att skicka ett fint SMS meddelande eller slå en signal och säga… Du är underbar och jag är glad att du finns i mitt liv. Låt din samtalspartner få all tid, fråga och var intresserad av det hen berättar. Lägg undan era mobiler och spela sällskapsspel eller bjud upp och dansa i köket till hens favoritmusik. Jag som är en feeder av rang går så klart igång på att laga och bjuda på mat och dryck. Att fundera ut en måltid som jag vet att min nästa tycker mycket om. Ha picknick på vardagsrumsgolvet med god plockmat och smarrigt vin. Men vet du det räcker gott att bjuda på en kopp kaffe också. Här kommer iallafall några goda viner som jag tycker att man kan bjuda på.

Deutz Sakura Rosé är en ljust rosa, blommig, romantisk och alldeles underbar champagne som finns under en period i beställningssortimentet. Pomologik Aroma en smarrig äppelmust med låg alkholhalt samt en kavalkad av smaker, allt från röda äpplen, smöriga kex och nötter till lite apelsin. Min Natura Pinot Noir är en lökskalsfärgad, ekologisk torr, balanserad och frisk cava. Elegant frukt med inslag av grapefrukt, rabarber och röda vinbär.

  • Deutz Sakura Rosé #75133
  • Pomologik Aroma #80332
  • MIM Natura Pinot Noir
    Brut Reserva Rosé #77716
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Kupor formade som Antoinettes bröst eller glas med lovehandles. Vad ska man välja?
Nästa inlägg
Koka i mjölk, grilla och servera majskolvarna med kräm på brynt smör och parmesan

Du borde verkligen prova det här också!

Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt...

2025/12/08

Gör din egen pasta – och börja med...

2025/12/05

Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag...

2025/12/03

Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är...

2025/12/01

Trendig engelsk fruktkaka – gör comeback!

2025/11/28

Mat och vin i kombination – när 1+1...

2025/11/26

Snart dags för Janssons – och du, spar...

2025/11/24

Gör din egen pastadeg vettja!

2025/11/21

Mat man äter upp till sista smulan –...

2025/11/19

Hemgjorda gåvor som värmer: marmelad, inläggningar och tomatsås...

2025/11/17

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt och festligt på samma gång

    2025/12/08
  • Gör din egen pasta – och börja med rosa pasta med svampduxelle

    2025/12/05
  • Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag missade kladdkakans dag igen…

    2025/12/03
  • Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är det nya svarta

    2025/12/01
  • Trendig engelsk fruktkaka – gör comeback!

    2025/11/28

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!