Häromdagen bjöd jag min flock på Baked Ziti med inspiration av Jonas Cramby. Vad är det undrar kanske ni? Jo, det är en speciell sorts lång krokliknande pasta som man gratinerar under en massa god röd sås och lika mycket god riven ost. Sedan bjuder man ett gott fylligt rödvin till och somnar mätt och nöjd i kökssoffan. Disken får faktiskt någon annan ta! Recept (nästan som Jonas för jag måste ju alltid göra på mitt sätt) och vintips hittar du här undertill!
Periquita Reserva, 2020 #2560Loxarel Sense A Pèl #2454Demuerte One, 2020 #54688
Baked Ziti
Portioner:6
Det här behöver du:
500 gram Ziti (går att byta till exemepvis rigatoni)
200 gram mozzarella i bitar
200 gram ricotta
100 gram fint riven parmesan
salt och svartpeppar från kvarnen
Red Sauce aka röd tomatsås
500 gram blandfärs
en skvätt olivolja
1 stor gul lök, fint hackad
3 vitlöksklyftor, fint hackade
0,5 dl tomatpuré
1 dl rödvin, fylligt
2 burkar San Marzano tomater
salt och svartpeppar från kvarnen
Gör så här:
Börja med att koka tomatsåsen (aka The red sauce). Ett tips från Jonas som jag håller med om är att när man ändå är i farten dubbla receptet på den. Gott att ha till någon annan smarrig rätt i veckan som följer. Stek sedan färsen knaprig i omgångar i het olja. Stek sedan lök och vitlök mjuk, häll på tomatpuré och låt den får känna på den varma oljan innan du häller på vinet. Kläm sönder tomaterna för hand och häll sedan ned dem i panna. Koka upp och sänk sedan värmen, låt såsen puttra så länge du har tålamod till.
Koka pastan i väl saltat vatten 2 minuter kortare än vad beskrivningen stipulerar. Blanda ricotta med hälften av parmesanen. Smaka av med salt och peppar. Ta fram en ugnsfast form och börja med att grunda med lite tomatsås (aka The red Sauce), häll på hälften av pastan, sedan ett lager ricotta/parmesan, hälften av tomatsås (aka the Red Sauce) och sedan resten av pastan. Toppa med tomatsås (aka The red Sauce) och resten av ostmassan. Toppa med mozzarellan, låt gärna några pasta rör sticka upp så de får möjlighet att bli lite brända när du gräddar i 225 grader i cirkus 20 minuter.
Hej Karin! Tack för ditt meddelande, jag använde Crambys beskrivning men har nu utvecklat den och förtydligat lite granna. Hoppas du provar, det var riktigt gott!
Comments are closed.
Hör av dig till mig!
Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!
2 comments
Hej!
Så smarrigt men du kanske ska förtydliga vilken sås som skall var samt var mozarellan skall in. Eller det är bara kanske jag som är korkad?!?
Hej Karin! Tack för ditt meddelande, jag använde Crambys beskrivning men har nu utvecklat den och förtydligat lite granna. Hoppas du provar, det var riktigt gott!
Comments are closed.