Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Baked Ziti av Jonas Cramby

by Anette Rosvall 2022/11/17
written by Anette Rosvall 2022/11/17
Skriv ut receptet
3,9K

Häromdagen bjöd jag min flock på Baked Ziti med inspiration av Jonas Cramby. Vad är det undrar kanske ni? Jo, det är en speciell sorts lång krokliknande pasta som man gratinerar under en massa god röd sås och lika mycket god riven ost. Sedan bjuder man ett gott fylligt rödvin till och somnar mätt och nöjd i kökssoffan. Disken får faktiskt någon annan ta! Recept (nästan som Jonas för jag måste ju alltid göra på mitt sätt) och vintips hittar du här undertill!

Periquita Reserva, 2020 #2560
Loxarel Sense A Pèl #2454
Demuerte One, 2020 #54688

Baked Ziti

Portioner: 6

Det här behöver du:

500 gram Ziti (går att byta till exemepvis rigatoni)
200 gram mozzarella i bitar
200 gram ricotta
100 gram fint riven parmesan
salt och svartpeppar från kvarnen

Red Sauce aka röd tomatsås
500 gram blandfärs
en skvätt olivolja
1 stor gul lök, fint hackad
3 vitlöksklyftor, fint hackade
0,5 dl tomatpuré
1 dl rödvin, fylligt
2 burkar San Marzano tomater
salt och svartpeppar från kvarnen

Gör så här:

Börja med att koka tomatsåsen (aka The red sauce). Ett tips från Jonas som jag håller med om är att när man ändå är i farten dubbla receptet på den. Gott att ha till någon annan smarrig rätt i veckan som följer. Stek sedan färsen knaprig i omgångar i het olja. Stek sedan lök och vitlök mjuk, häll på tomatpuré och låt den får känna på den varma oljan innan du häller på vinet. Kläm sönder tomaterna för hand och häll sedan ned dem i panna. Koka upp och sänk sedan värmen, låt såsen puttra så länge du har tålamod till.

Koka pastan i väl saltat vatten 2 minuter kortare än vad beskrivningen stipulerar. Blanda ricotta med hälften av parmesanen. Smaka av med salt och peppar. Ta fram en ugnsfast form och börja med att grunda med lite tomatsås (aka The red Sauce), häll på hälften av pastan, sedan ett lager ricotta/parmesan, hälften av tomatsås (aka the Red Sauce) och sedan resten av pastan. Toppa med tomatsås (aka The red Sauce) och resten av ostmassan. Toppa med mozzarellan, låt gärna några pasta rör sticka upp så de får möjlighet att bli lite brända när du gräddar i 225 grader i cirkus 20 minuter.

2 comments 0 FacebookPinterestThreadsBlueskyEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Ostkaka a la Creme Catalana med citrussallad en lyxig och delikat dessert
Nästa inlägg
Umeås finest? Brännlands iscider och Andreas Sundgren.

Du borde verkligen prova det här också!

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

2025/07/08

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

2025/07/07

Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

2025/07/03

Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk...

2025/07/02

Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter –...

2025/06/30

Vädret kräver lite varma soppor också!

2025/06/26

Han önskar sig cheesecake på sin födelsedag.

2025/06/25

Firar med bubblor och små briocher

2025/06/24

Vaska inte kaffet! Nej gör istället Islatte istället

2025/06/23

Nu kommer värmen snart dags för fläder, rabarber...

2025/06/17

2 comments

Mia 2022/11/21 - 17:03

Hej!
Så smarrigt men du kanske ska förtydliga vilken sås som skall var samt var mozarellan skall in. Eller det är bara kanske jag som är korkad?!?

Anette Rosvall 2022/11/22 - 18:23

Hej Karin! Tack för ditt meddelande, jag använde Crambys beskrivning men har nu utvecklat den och förtydligat lite granna. Hoppas du provar, det var riktigt gott!

Comments are closed.

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

    2025/07/08
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

    2025/07/07
  • Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

    2025/07/03
  • Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk panzanella

    2025/07/02
  • Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter – 3 uttryck av elegans

    2025/06/30

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept räkor sallad smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!