Nu är det då äntligen dags – sommartiden är här! Ställ fram klockan och ställ fram grillen (ja, för er som inte har den framme jämt alltså) Jag har plockat ihop mina bästa grilltips vad sägs om shishkebab, uppbunden lax, en grillad macka från himmelen och mjälla revben. Hurra, nu börjar grillsäsongen på riktigt!

Örtig färs grillat på spett kan också kallas shishkebab och är ett supersmarrigt sätt att tillaga svenskarnas favorit produkt köttfärsen. Du serverar spetten med platta bröd, aivar relisch, picklade grönsaker och sallad…. Jag lovar! Det blir en middag att minnas. Receptet hittar du här!
Den här laxen fylls med godsaker och binds upp med snöre. Serveras med en galet god potatispaté och en sås från himmelen. Det är riktigt god kalasmat som du absolut måste prova. Receptet hittar du här!


När Cuba och Sydtyrolen möts i en grillad smörgås börjar änglarna sjunga. Om du som jag tycker om grillade smörgåsar så finns det nog ingen som går upp mot den kubanska fullmatade Cubano. Originalet är Fylld med två sorters fläskkött, lagrad ost, stark senap. Jag fyller på med tunna äppelskivor och grillar den till perfektion, serverar den sedan med pickles, majonäs och kanske lite frasiga pommes. Receptet hittar du här!
Under en period i mitt liv så hängde jag mycket i Florida. Där finns en restaurangkedja som heter RibCity där man serverar revbensspjäll. Det här receptet är inspirerat av de fantastiskt möra och mjälla revbenen därifrån. Först kokas de i en lag, sedan marineras de – helst över natten – sedan grillar man spjällen så de får en god yta. Servera med en massa goda tillbehör, ett riktigt smarrig rödpang och så är det check på midsommargrillen. Ja och du hittar både recept och tips på vin här!
